×
 • Lajme
 • Botë / Lufta e spiunazhit

  Si po i ndihmon në fshehtësi CIA Ukrainës kundër Putinit

  Reporteri
  26 Shkurt 2024 | 18:47

  E fshehur në pyllin e dendur, baza ushtarake e Ukrainës duket sikur e braktisur dhe e shkatërruar. Qendra komanduese është si lëvore e djegur, por këto janë mbitokë, shkruan gazeta amerikane New York Times.

  Jo fort larg kësaj baze një shteg të çon drejt bunkerit, në të cilin ekipet e ushtarëve ukrainas gjurmojnë satelitët spiunë dhe përgjojnë bisedat mes komandantëve të Rusisë, përcjell gazeta online Reporteri.net.

  Bunkeri nëntokësor, i ndërtuar për të zëvendësuar qendrën e shkatërruar komanduese në muajt pas pushtimit rus, është qendër e fshehtë e ushtrisë ukrainase.

  Mirëpo ekziston edhe një sekret tjetër: Baza është pothuajse plotësisht e financuar dhe pjesërisht e pajisur nga CIA.

  “Njëqind e dhjetë për qind”, thotë gjenerali Serhii Dvoretskiy, komandant i inteligjencës.

  Tani duke hyrë në vitin e tretë të një lufte që ka marrë qindra mijëra jetë, partneriteti i inteligjencës midis Uashingtonit dhe Kievit është pikë kyçe e kapaciteteve të Ukrainës për të mbrojtur veten.

  CIA dhe agjenci të tjera të inteligjencës amerikane ofrojnë inteligjencë për sulmet me raketa, gjurmojnë lëvizjet e trupave ruse dhe ndihmojnë në mbështetjen e rrjeteve të spiunazhit. Por partneriteti nuk është krijimi i kohës së luftës, as Ukraina nuk është e vetmja përfituese.

  Ai zuri rrënjë një dekadë më parë dhe filloi nën tre presidentë shumë të ndryshëm të SHBA-së, të shtyrë përpara nga individë kyç që shpesh merrnin rreziqe. Ky bashkëpunim ka transformuar Ukrainën, agjencitë e inteligjencës së së cilës shiheshin prej kohësh si tërësisht të komprometuara nga Rusia. Por inteligjenca ukrainase është shndërruar një nga partnerët më të rëndësishëm të inteligjencës së Uashingtonit kundër Kremlinit sot.

  Vendi i përgjimit në pyllin ukrainas është pjesë e rrjetit të bazave të spiunazhit, të mbështetur nga CIA. Ky rrjet është krijuar në tetë vitet e fundit dhe përfshin 12 vendndodhje sekrete përgjatë kufirit rus. Para luftës, ukrainasit u treguan amerikanëve duke mbledhur përgjime që ndihmuan të mblidhnin provat për përfshirjen e Rusisë në rrëzimin e aeroplanit komercial në vitin 2014, Fluturimi 17 i Malaysia Airlines

  Rreth vitit 2016, CIA filloi trajnimin e një force elite komando ukrainase – e njohur si Njësia 2245 – e cila kapi dronët rusë dhe pajisjet e komunikimit në mënyrë që C.I.A. teknikët mund t’i rindërtojnë ato dhe të thyejnë sistemet e kriptimit të Moskës. (Një oficer në njësi ishte Kyrylo Budanov, tani gjenerali që drejton inteligjencën ushtarake të Ukrainës.)

  Dhe CIA. ndihmoi gjithashtu në trajnimin e një gjenerate të re të spiunëve ukrainas që vepronin brenda Rusisë, në të gjithë Evropën dhe në Kubë dhe vende të tjera ku rusët kanë prani të madhe.

  Marrëdhënia është aq e rrënjosur sa oficerët e CIA-s mbetën në një vend të largët në Ukrainën perëndimore kur administrata Biden evakuoi personelin amerikan në javët përpara se Rusia të pushtonte në shkurt 2022. Gjatë pushtimit, oficerët transmetuan inteligjencë kritike, duke përfshirë vendin ku Rusia po planifikonte sulme dhe cilat sisteme armësh do të përdornin.

   

   

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!