×
 • Lajme
 • Botë / Konflikti në Lindjen e Mesme

  S’ka vazhdim të armëpushimit, rinisin sulmet mes Hamasit dhe Izraelit

  Reporteri
  01 Dhjetor 2023 | 7:50
  Shkatërrimet në Rripin e Gazës. 22 nëntor 2023 | Foto: AFP

  Forcat Mbrojtëse të Izraelit kanë bërë të ditur se kanë rifilluar luftimet me Hamasin në Rripin e Gazës.

  Sipas Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Hamasi ka hapur zjarr ndaj tyre, duke shkelur kështu kushtet e marrëveshjes së armëpushimit.

  Ndërsa, ministria e Brendshme dhe Sigurisë Kombëtare e drejtuar nga Hamasi, ka thënë se Rripi jugor i Gazës është goditur nga disa sulme ajrore, shkruan BBC.

  Ministria e Shëndetësisë, e drejtuar nga Hamasi tha se nga sulmet ajrore izraelite në qytetin Rafah në Gazën jugore kanë mbetur të vrarë gjashtë palestinezë, ku në mesin e tyre janë edhe dy fëmijë.
  Pavarësisht se luftimet kanë rifilluar, zyrtarët palestinezë i kanë thënë BBC-së se bisedimet për arritjen e një marrëveshjeje për armëpushim po vazhdojnë.

  Kujtojmë se në shtatë ditët e fundit ka pasur një armëpushim midis Hamasit dhe Izraelit, armëpushim ky që ka skaduar sot në orën 05:00.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!