×
 • Lajme
 • Botë / Konflikti në Lindjen e Mesme

  Skadimi i armëpushimit, 14 palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

  Reporteri
  01 Dhjetor 2023 | 11:20

  Ministria e Shëndetësisë e Gazës ka thënë se 14 palestinezë janë vrarë nga sulmet ajrore izraelite që kur skadoi armëpushimi këtë mëngjes.

  Reuters e ka raportuar këtë shifër të dhënë nga ministria e drejtuar nga Hamasi. Gazetari i Al Jazeera, Hind Khoudary, kishte thënë më herët se të paktën gjashtë ishin vrarë në një sulm në një shtëpi në Rafah dhe në Khan Younis.

  Shtatë të tjerë u vranë gjithashtu në zonën e Maghazit.

  Izraeli u ka kërkuar gjithashtu banorëve në lagje të caktuara të Khan Younis të largohen përpara një sulmi të pritshëm në zonë.

  “Forcat izraelite po lëshojnë fleta për njerëzit në Khan Younis duke u kërkuar atyre të evakuohen në Rafah, por ata gjithashtu kanë në shënjestër Rafah”, tha Khoudary.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!