Sulm me armë në një burg në Nigeri, arrijnë të arratisen 575 të burgosur

Qindra të burgosur janë arratisur pas një sulmi të armatosur në burgun në shtetin Oyo të Nigerisë.

Zëdhënësi i Departamentit të Burgjeve të Nigerisë në Oyo, Lanreëaju Anjorin tha në një deklaratë për shtypin se 837 të burgosur u arratisën në një sulm nga persona të armatosur të paidentifikuar dy net më parë në burgun në rrethin Abolongo në Oyo.

Ai tha se 262 të burgosur u kapën pas sulmit, ndërsa 575 janë ende në arrati dhe po punohet për kapjen e tyre.

Anjorin deklaroi se shumë persona u plagosën në sulm.

240 të burgosur ishin arratisur në një sulm nga persona të armatosur në një burg në shtetin Kogi të Nigerisë më 13 shtator.