×
 • Lajme
 • Ekonomi

  Mbi 42 mijë kosovarë frekuentuan hotelet në Kosovë gjatë dhjetorit

  Reporteri
  30 Janar 2023 | 20:22
  Fotografi ilustruese nga arkivi.

  Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar statistikat e Hotelerisë në Kosovë për dhjetor 2022, ku sipas tyre, numri i vizitorëve vendorë dhe të huaj ishte 42,042.

  Në këtë mes, 37.59% e vizitorëve ishin vendorë dhe 62.41% ishin të huaj.

  Sipas ASK-së, në dhjetor 2022, pjesë e anketës ishin 209 hotele, që ushtrojnë veprimtari hoteliere në territorin e Kosovës.

  “Ndërsa, numri i net-qëndrimeve ishte 81 202, prej tyre 45.44% nga vendorët dhe 54.56% nga të huajt.

  Numrin më të madh të vizitorëve e ka rajoni i Prishtinës me 16,235 vizitorë, ndërsa numrin më të madh të net-qëndrimeve e ka rajoni i Pejës me 29,959 net-qëndrime.

  Numri më i madh i vizitorëve të huaj përqendrohet në Prishtinë, Prizren, Pejë e kështu me radhë.

  Kurse, sa u përket vizitorëve të huaj, numri më i madh i tyre ishte nga Shqipëria, Zvicra, Gjermania etj.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!