×
 • Lajme
 • Lajme / Kryetari i Leposaviqit

  Hetemi: S’ka problem edhe nëse shkarkohemi, ua ka lejuar Qeveria e Kosovës

  Reporteri
  03 Prill 2024 | 15:53

  Kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka thënë se e ka ditur për vizitën e sotme të kryeministrit Aljbin Kurti, sepse Kurti ua ka thënë një muaj më parë kur ishin në Prishtinë, por se për arsye sigurie nuk u është thënë saktësisht se kur vizita do të bëhej, përcjell Reporteri.net.

  Hetemi ka deklaruar se kur është fjala për votimin për shkarkimin e kryetarit, i cili është caktuar për 21 prill, nuk do të ketë probleme.

  “Sa i përket referendumit nuk ka asnjë problem. Qeveria e Republikës së Kosovës e ka lejuar, nuk ka problem edhe nëse shkarkohemi. Me partitë serbe që shkojnë në zgjedhje dhe iniciativat qytetare e të tjera. partitë do të jenë tre-katër parti, kështu që do t’i ngjajë pak demokracisë dhe jo se në zgjedhje është gjithmonë një parti”, thotë Hetemi për “Kosovo Online”.

  Regjistrimi i popullsisë në Kosovë duhet të fillojë më 5 prill dhe kryetari Leposaviq beson se as atje nuk do të ketë probleme.

  “Sa i përket regjistrimit, jam i bindur që nuk do të ketë asnjë problem, sepse është për të mirën e qytetarëve, të shohim se ku jemi sot, sa banorë ka secili vend, çdo komunë, sepse është më mirë të dihet se si. shumë prona të regjistruara, banesa ka, ne kemi problem me banesat e reja, sepse njerëzit janë shpërngulur në ato banesa të reja dhe nuk e dimë kush është në ato banesa, p.sh një qytetar i Leposaviqit jeton me fëmijët e tij në bodrume me qira. ”, thotë Hetemi./Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!