×
 • Lajme
 • Lajme / 6 miliardë euro

  Hyn në fuqi Plani i Rritjes për Ballkanin Perëndimor

  Reporteri
  25 Maj 2024 | 18:12

  Plani i rritjes së Bashkimit Evropian (BE) për Ballkanin Perëndimor, i cili siguron akses në ndihmë financiare shtesë prej gjashtë miliardë eurosh, ka hyrë në fuqi sot, më 25 maj.

  Komisioneri Evropian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi,njoftoi në rrjetin X se Instrumenti për Reforma dhe Rritje për Ballkanin Perëndimor hyn në fuqi. Varhelji shkroi në një postim në platformën X se “gjashtëshja e Ballkanit Perëndimor po punon me zell për të finalizuar gjashtë agjendat e reformave dhe reformat”.

  Në fillim të majit, Këshilli i BE-së i dha dritën jeshile përfundimtare krijimit të Fondit të Reformës dhe Rritjes në Ballkanin Perëndimor, një instrument i ri për të mbështetur reformat e lidhura me BE-në dhe rritjen ekonomike në rajon.

  Partnerët nga Ballkani Perëndimor janë të ftuar t’i paraqesin Komisionit Agjendat e tyre të Reformave, duke përshkruar reformat socio-ekonomike dhe themelore që planifikojnë të ndërmarrin në tre vitet e ardhshme.

  Vendet anëtare të BE-së do të kenë fjalën kryesore në miratimin e burimeve financiare.

  Pagesat do të bëhen dy herë në vit, me kusht që partnerët të përmbushin hapat cilësorë dhe sasiorë të specifikuar në agjendat e tyre të reformës.

  Kur parakushtet për mbështetje nuk plotësohen ose nuk plotësohen më, BE-ja mund të vendosë të pezullojë lirimin e fondeve. /Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!