×
 • Lajme
 • Lajme

  Kaleci: Pas lirimit nga burgu, Erdogan u strehua te një familje shqiptare në Tetovë

  Reporteri
  25 Maj 2023 | 23:39

  Ish-konsulli i Shqipërisë në Stamboll, Ermal Kaleci ka thënë se Presidenti turk Tayip Erdogan ka jetuar për disa muaj në Tetovë të Maqedonisë në vitin 1999.

  Ai thotë që Erdogan u strehua te një familje shqiptare pas largimit të tij nga burgu.

  Kjo pasi në vitin 1998 ai u dënua për nxitje të urrjetjes fetare për shkak se recitoi poezi që krahasonte xhamitë me kazermat dhe besimtarët me një ushtri.

  Për këtë ai u dënua me 10 vite burg ku kreu vetëm 4 prej tyre.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!