×
 • Lajme
 • Lajme / Oferta për zgjedhje

  Krasniqi: Me shpalljen e zgjedhjeve fillon numërimi prapthi për Kurtin, 51 përqindëshi nuk është më me të

  Reporteri
  26 Mars 2024 | 17:12

  Rreth gatishmërisë së kryeministrit Kurti për shpalljen e zgjedheve të reja, i pari i PDK-së, Memli Krasniqi ka thënë se më në fund kryeministri i është përgjigjur thirrjes së tij që nga korriku i vitit 2023, shkruan Gazeta Online Reporteri.net.

  Krasniqi i bindur tha se Kurti dhe Qeveria e tij kanë dështuar në përmbushjen e premtimeve që i kanë dhënë, pasi sipas tij sot qytetarët po jetojnë edhe më keq.

  “Kjo është më pak e rëndësishme që Kurti më në fund po i përgjigjet thirrjes sime nga korriku i vitit të kaluar. PDK qysh në korrik të vitit të kaluar ka një qëndrim zyrtar nga mbledhja e asaj kohe e këshillit tonë drejtues, ku i kemi bërë ftesë Kurtit dhe ofertë që ta ndihmojmë përmes shpërndarjes së legjislaturës së Kuvendit për të shkuar në zgjedhje sa më shpejt. Ne edhe sot e kësaj dite atij qëndrimi tonë, e kemi të njëjtin qëllim. Jemi të bindur që Kurti dhe Qeveria kanë dështuar në përmbushjen e të gjitha premtimeve që i kanë dhënë. Sot qytetarët jetojnë më keq se para tri vitesh. Ka një ekonomi në stagnim, arsim të degraduar, shëndetësi publike në kollaps, ka biznese që janë të frikësuara dhe më e rënda shumica e të rinjve po kërkojnë perspektivë më të mirë jashtë vendit”, tha Krasniqi sot para gazetarëve.

  Tutje, kreu i PDK-së tha se përgjegjësia për këto zhvillime negative është e Kurtit, pasi këto më shumë se tri vite ai ka qeverisur i vetmuar.

  Ai tha se sot qytetarët me shumicë nuk po e mbështesin atë, ani pse tri vite më parë mori 51 për qind, sipas tij qytetarët nuk janë më me të.

  Krasniqi poashtu tha se është i gatshëm qysh nesër që të dakordohen me partitë politike për të caktuar datën e zgjedhjeve e për t’i lënë qytetarët të thonë fjalët e fundit.

  “Të gjitha këto zhvillime kërkojë përgjigje e përgjegjësi. Përgjegjësia është e kryeministrit pasi këto tri vite ai ka qeverisur i vetmuar, pa asnjë pengesë, me një kontroll pothuajse të plotë të pushtetit të Kosovës. Qytetarët e Kosovës me shumicë sot nuk e mbështesin këtë qeveri. I kanë dhënë besimin e 51 për qind para 3 viteve, por sot nuk janë me të. do të ishte krejtësisht legjitime, fillimisht për të, si kryeministër që të kërkojë të kthehet te qytetari për të kërkuar votëbesimin e tyre. Unë padyshim jam i gatshëm qysh nesër të dakordoojjmë me forcat politike, datën, e të kthehemi te verdikti i qytetarëve, ata janë fjala e fundit për vendimarrjen e qeverisë së ardhshme. Jam bindur Ditën që do shpallen zgjedhjet do të fillojë numërimi së prapthi për Albin Kurtin si kryeministër”, tha Krasniqi.

  /Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!