×
 • Lajme
 • Lajme / Zhvillimet në veri

  Ministri britanik: Kërkojmë depërshkallëzim nga të gjitha anët, dialogu e vetmja rrugë

  Reporteri
  30 Shtator 2023 | 20:56

  Leo Docherty, ministër i Britanisë së Madhe për çështje evropiane është shprehur i lumtur që trupat britanike do të përforcojnë KFOR’in në Kosovë.

  Britania e Madhe ka marrë vendim që të rris praninë në Kosovë, sidomos pas tensioneve të fundit më 24 shtator në veri të Kosovës.

  Më tutje, Docherty ka thënë se Britania e Madhe është e përkushtuar ndaj NATO’s dhe ndaj stabilitetit në Ballkanin Perëndimor.

  “Të kënaqur që forcat e Mbretërisë së Bashkuar po forcojnë KFOR-in në Kosovë, duke demonstruar përkushtimin tonë ndaj NATO-s dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor”, ka thënë ai.

  Ai thotë se de-përshkallëzimi duhet të arrihet në të gjitha anët.

  ”Ne kërkojmë qetësi dhe de-përshkallëzim nga të gjitha anët. E vetmja rrugë e qëndrueshme drejt paqes në Kosovë është përmes dialogut”, ka deklaruar ai.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!