Murati: Nuk është hera e parë që më është dashtë ta parandaloj futjen e duarve të LDK-së në Trust

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Hekuran Murati, ka thënë se nuk është hera e parë që Lidhja Demokratike e Kosovës ka tentuar t’i fus duart në Trustin Pensional.


Në seancë ai ka deklaruar se nuk është hera e parë për të që i është dashur ta parandalojë futjen e duarve të ministrave të LDK-së në Trust, pasi që njëjtë sipas tij kishte ndodhur edhe në vitin 2016, shkruan Reporteri.net.

“Problemi është se ka premtime, ka pas premtime dhe nuk është hera e parë që ministrat e LDK-së tentojnë me i fut duart në Trust. Nuk është hera e parë që mu personalisht mu ka dasht me dalë edhe me parandalu futjen e duarve në Trust nga ministrat e LDK’së, hera e parë ka qenë në vitin 2016-të”, thotë Murati.

Deputeti i Vetëvendosjes ka treguar edhe se çka kishte tentuar të bëjë qeveria Mustafa para disa vitesh, duke thënë se ai e kishte kundërshtuar një gjë të tillë.

“Gjatë procesit të ndryshimit ka pas edhe një tentativë prej Qeverisë Mustafa që 10 % që paguhet në Trust me e modifiku ashtu që punëtori dhe punëdhënësi me vazhdu me pagu 10 % po në Trust me ju dalë vetëm 8 e Qeverisë me i shku dy”, ka thënë Murati. /Reporteri.net