Nasim Haradinaj e konfirmon se Hysni Gucati po arrestohet nga Gjykata Speciale

Nënkryetari i OVL-UÇK, Nasim Haradinaj ka konfirmuar se kreu i kësaj organizate është pritet të arrestohet EULEX-i, shkruan Reporteri.


Haradinaj këtë e ka konfirmuar në një lidhje direkte për kanal 10.

“Sapo më më thirri kryetari dhe më ftoi që të shkoj atje dhe me konfirmoi se po arrestohet dhe po dërgohet për në Hagë”, tha ai ndër të tjera.

Gazeta Online ‘Reporteri.net’, pak minuta më parë raportoi se Kryetari i OVL-UCK’së Hysni Gucati është duke u prangosur brenda zyrave të organizatës së Veteraneve në Prishtinë, nga pjesëtarë të policisë së EULEX’it me urdhër-arrest të Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Hagë.

Aksioni i Gjykatës Speciale në OVL-UÇK, arrestohet kryetari Hysni Gucati – pritet të dërgohet në Hagë

Haradinaj ka thënë se është rrugës për të shkuar në zyrat e OVL-UÇk-së dhe nuk ka detaje të tjera.

“Mendoj se po realizohet plani i prokurorit më të ri të EULEXI-it. Nëse ne shkojmë atje presim ta kemi përballë Vehmi Kajtazin dhe ta sfidojmë. Ne nuk kemi reagim, reagim duhet me pasë faqzinjët që e kanë vetuar. Duhet të reagojë MPB dhe Polica. Lajmi më i poshtër është kur dëgjova që edhe policia jonë shkoi atje”, u shpreh ai. /Reporteri.net/.