×
 • Lajme
 • Lajme / Punimet e Asamblesë së OKB-së

  Osmani takon kancelarin Scholz: Krenarë për partneritetin e palëkundur me Gjermaninë

  Reporteri
  19 Shtator 2023 | 12:16

  Presidentja Vjosa Osmani, është takuar me Kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz, në pritjen e organizuar për ndër të 50-vjetorit të anëtarësimit të Gjermanisë në OKB.

  Në këtë pritje, Osmani ka thënë se ka marrë pjesë me ftesë të Scholz.

  Osmani ka shkruar se “jemi krenarë për partneritetin e palëkundur në mes dy vendeve tona, të cilin do të vazhdojmë ta forcojmë tutje”.

  “Me ftesë të Kancelarit Olaf Scholz, mbrëmë morëm pjesë në pritjen e organizuar për nder të 50-vjetorit të anëtarësimit të Gjermanisë në OKB. E urova Kancelarin Scholz për angazhimin gjysmëshekullor të Gjermanisë për paqe, zhvillim dhe bashkëpunim kudo në botë.
  Jemi krenarë për partneritetin e palëkundur në mes dy vendeve tona, të cilin do të vazhdojmë ta forcojmë tutje!”, ka shkruar Osmani.

  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani,  po qëndron në New York, ku po mbahet sesioni i 78-të i Asamblesë së Kombeve të Bashkuara.

  Osmani gjatë ditës së djeshme ka njoftuar se është takuar edhe me nënsekretarin e Departamentit të Mbrojtjes të ShBA-së, Derek Chollet dhe të dërguarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

  Presidentja th se temë diskutimi ka qenë edhe dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. /Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!