Reagon Miftaraj i IKD-së: Demokracia rrezikohet rëndë sa herë që ka përpjekje të kufizohet liria e shprehjes

Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi ka reaguar pas zhvillimeve të fundit në vend lidhur me vaksinat anti-Covid.


Miftaraj përmes një postimi në Facebook tha se demokracia rrezikohet rëndë sa herë që ka përpjekje të kufizohet liria e shprehjes.

Postimi i plotë pa ndërhyrje:

Demokracia rrezikohet rende sa here ka perpjekje me kufizu lirine e shprehjes.

Me kete sistem te drejtesise garancat kushtetuese dhe ligjore jane vetem leter pa vlere.

Siguria juridike eshte baza e demokracise. Ne Kosove ska siguri juridike e me kete ska as demokraci.