×
 • Lajme
 • Shqipëria

  Ilir Meta nënshkruan koalicion parazgjedhor me politikanin e shpallur ‘non grata’ nga SHBA’ja

  Reporteri
  27 Tetor 2022 | 13:08

  Finalizimin e marrëveshjes mes PD e PL për zgjedhjet lokale të 14 majit 2023, në Shqipëri, Sali Berisha dhe Ilir Meta e firmosën mesditën e sotme.

  Por para se të hidhnin firmat, dy aleatët opozitarë, Berisha e Meta zhvilluan një takim ‘kokë më kokë’, e më pas do zyrtarizojnë marrëveshjen e tyre.

  I pari që ka mbërritur në ambientet ku do të firmoset kjo marrëveshje ka qenë kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta, e më tej ish kryeministri Sali Berisha.

  “Procesi i ekzekutimit politik të personit më negativ që ka patur Tirana ndonjëherë në qeverisje” -u shpreh Berisha në një prononcim të shkurtër për mediat.

  Meta ka mbështetur primaret e PD dhe ka kërkuar të ketë mbështetje për referendumet, ndërsa i ka dërguar një dokumet Berishës lidhur me parimet, pak para se të nënshkruhet marrëveshja.

  Siç u mësua dje, Meta ka vendosur të marrë pjesë në primaret e ogranizuara nga PD. Meta foli edhe për një ‘super-politikan’ që të jetë në krye të këshillit bashkiak, nëse fitohen zgjedhjet vendore.

  Mediat shqiptare raportojnë se Meta i ka kërkuar Berishës vetëm postin e këshillit bashkiak dhe Berisha ka qenë dakort që kreu i këshillit t’i tkojë Partisë së Lirisë. Emri, mund të jetë vetë Ilir Meta.

  Ndryshe, kreu aktual i PD-së, Sali Berisha, në korrik të këtij viti ishte sanksionuar si non-grata nga SHBA-ja.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!