Temperaturat deri në 27 gradë javën e ardhshme në Kosovë

Mot me diell e me reshje të ulëta shiu parashikohet për javen e ardhshme në Kosovë.


Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës Temperaturat minimale do lëvizin ndërmjet 7-10 gradë Celsius, ndërsa ato maksimalet ndërmjet 21-27 gradë.

“Shi me intensitet të dobët parashihet të ketë gjatë mbrëmjes së ditës së hënë, të mërkurën dhe të enjten, duke mos e përfshirë gjithë territorin e vendit. Përgjithësisht sasitë totale të reshjeve gjatë gjithë javës do të jenë të ulëta”, njofton IHMK.

Do të fryjë erë nga drejtimi i perëndimit dhe jugperëndimit me shpejtësi 1-9 m/s.