×
 • Lajme
 • Lajme

  Vrasja e 63-vjeçares, Krasniqi apelon për veprime institucionale ndaj dhunës në familje

  Reporteri
  25 Nëntor 2022 | 13:29

  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës e ka quajtur “tragjik” lajmin për vrasjen e gruas 63-vjeçare nga bashkëshorti i saj, 70-vjeçar, që u bë publik sot.

  “Tragjik lajmi për vrasjen e arsimtares Sadije Godeni në Prishtinë. Një punonjëse e përkushtuar e arsimit, e cila tërë jetën ia kishte dedikuar edukimit të shumë brezave. Fatkeqësisht, pak para pensionimit të saj, ajo sot ishte viktimë e dhunës në familje, fenomen që po përsëritet pa pushim në vendin tonë”, shkroi Krasniqi në Facebook.

  Kreu i PDK’së, bëri thirrje që të ndërmerren veprime institucionale për ta parandaluar fenomenin e dhunës në familje.

  “Koha është jo vetëm për strategji të mirëfillta, por edhe për veprime konkrete institucionale për parandalimin e dhunës në familje. Ky duhet të jetë prioritet i shoqërisë dhe shtetit tonë – për të cilin duhet të reagohet urgjentisht. Familjes së arsimtares Sadije, kolegëve e miqve të saj, u shpreh ngushëllimet më të thella!”. /Reporteri.net/.

  Postimi i tij:

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!