Nëse i hani këto ushqime në mëngjes, do të humbni peshë

Një vakt që është shumë i rëndësishëm kur doni të hani shëndetshëm dhe të humbni peshë është mëngjesi. Por është e rëndësishme që të hani...

Sa është e rrezikshme dhe si përhapet, krejt çka duhet të dini rreth lisë së majmunëve

Zyrtarët botërorë të shëndetësisë shprehen të alarmuar për rastet në rritje të lisë së majmunëve në Evropë dhe gjetkë. Ky lloj i infeksionit viral është...

Simptoma më e shpeshtë që tregon se duhet të keni kujdes nga lija e majmunit

Shtatë raste të lisë së majmunëve janë konfirmuar në Mbretërinë e Bashkuar që nga 7...

A ka vaksinë për linë e majmunit, sëmundjen që po përhapet nëpër botë

Përhapja e lisë së majmunit ka habitur zyrtarët shëndetësorë, pasi rastet zakonisht ngjiten në rajonet...

Shpërndahen nga përqafimet, çka janë ‘merimangat’ Demodex që jetojnë në fytyrë dhe shkaktojnë sëmundje lëkure

Demodex është një merimangë mikroskopike që jeton në lëkurën e njeriut. Demodekoza është një sëmundje...

Si ta merrni veten nëse helmoheni

Pasojat e helmimit ushqimor janë të ndryshme për çdo njeri. Disa përjetojnë ngërçe në stomak,...

Seksologu kosovar: Pranvera e hershme, stina më e zjarrtë për seks

Dielli po rrezon këto ditë në Kosovë. Temperaturat janë ngritur dhe me këtë rast, sipas studimeve,...

Keni gjithmonë etje dhe shkoni shpesh në tualet? Këto simptoma mund të tregojnë një sëmundje të rëndë

Dy rregullat e arta janë që asgjë nuk ndodh në trupin tonë pa arsye dhe...

Zbulohen pasojat që COVID lë në tru: Dëmtime që zgjasin 20 vite

Forca goditëse e virusit Covid-19 duket se ka arritur në një pikë, ku nuk shqetëson...

“Duhet të pres me vite të tëra për një vend pune”, edhe një mjek lë Kosovën

Ikja e mjekëve drejt BE-së, e veçanërisht në Gjermani, është bërë një fenomen shqetësues për...

Mund të shkaktojë probleme serioze në stomak, ky përbërës nuk duhet të përzihet kurrë me kafe

Kohët e fundit është bërë popullor trendi i konsumimit të kafesë së bashku me limon....

Pse Aspirina nuk rekomandohet më nga mjekët, kush s’duhet ta marrë

Pas shumë vitesh që aspirina është dhënë për të parandaluar sulmin në zemër dhe goditjen...

Çka i bën trupit tuaj mungesa e parave?

Statusi socio-ekonomik është një faktor i madh rreziku për ndikim në shëndetin e njeriut. Njerëzit me...

Grupet e gjakut që kanë më shumë gjasa të përjetojnë sulm në zemër

Dallimet në grupin e gjakut nuk do të thotë shumë deri në një moment të...

Rama: Nuk do të ketë më listë të pritjes për mamografi – shërbimi do të ofrohet në kohë reale

Nga sot, nuk do të këtë listë të pritjes për mamografi – kështu ka bërë...

Pirja e verës mund të ndihmojë në parandalimin e diabetit të tipit 2

Ka shumë paqartësi rreth përfitimeve të mundshme për shëndetin e zemrës nga pirja e verës....

UNICEF dhe OBSH thirrje kosovarëve që të rrisin shkallën e vaksinimit për t’u mbrojtur nga sëmundjet serioze

UNICEF dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë kanë bërë thirrje për intensifikimin e përpjekjeve për t’u...

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse ndaloni së piri kafe?

Pyetja se sa e dëmshme është kafeja shpesh ngre mendime të ndara. Nuk ka një...

Një urologe tregon pse nuk është mirë që meshkujt të rrezitin pjesët intime në soliarium

Solariumi mund të sjellë përfitim dhe dëm për trupin Kur prezantuesi televiziv Tucker Carlson deklaroi se...

Një sëmundje e rrezikshme ka nisur të përhapet te fëmijët në Evropë

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në SHBA ka njoftuar për një shpërthim...

Mbi 100 mijë qytetarë kanë marrë dozën përforcuese të vaksinës kundër COVID-18 në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar sot se mbi njëqind mijë qytetarë të vendit tonë kanë...

Femrat më të prira së meshkujt për të vuajtur nga migrena

Studiuesit kanë ardhur në përfundim se rreth gjashtë për qind e femrave ose pak më...

Komplikimet në zemër pas infektimit me Covid-19 më të larta se pas marrjes së vaksinës, MSH-ja bën thirrje për vaksinim

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë, përmes një shkrimi në Facebook thotë se një studim i...

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e niveleve të vitaminës D

Vitamina D është një nga vitaminat më të rëndësishme për shëndetin tonë të përgjithshëm, gjë...

Paralajmërim për të gjithë ata që marrin rregullisht Viagra: Rreziku i një problemi shëndetësor është 85% më i lartë

Pas përfundimit të një studimi, shkencëtarët paralajmëruan se marrja e medikamenteve të rregullta të potencës...

Çka na mëson Ramazani – muaji i agjërimit, lutjes dhe faljes

Ramazani është muaji i dashurisë dhe i solidaritetit islam. Ramazani është muaji i frymëzimit për vepra...

Ndikimi i kafesë në shëndet

Nëse sapo keni mbaruar filxhanin e kafesë dhe po përjetoni disa simptoma si nervozizëm ose...