Otiti, dhimbja e veshit te fëmijët

Sigurisht dhimbja e otitit është ndoshta më e forta e provuar ndonjëherë për një fëmijë...

Covid-19: Përgatitet edhe një vaksinë e re, më e butë dhe pa teknologji mRNA

Quhet Vla2001 dhe bazohet mbi një teknologji të sprovuar në vaksina kundër gripit e të...

Bima që parandalon rënien e flokëve

Ne humbasim vazhdimisht flokët tanë (rreth 100 fije në ditë), por gjithsesi mund të jetë...

Këto janë paralajmërimet që jep trupi para goditjes në tru

Goditja në tru është një çrregullim akut i qarkullimit të gjakut në tru, i cili...

3 skenarët e mundshëm për origjinën e variantit Omicron

Ndërsa varianti Omicron po përhapet me shpejtësi në mbarë botën,  shkencëtaret kanë publikuar 3 skenarë...

Bimët që e përmirësojnë humorin

Bimët kontribuojnë në bukurinë e një shtëpie, por pak dihet se disa prej tyre kanë...

Ushqimet që duhet të shmangni kur jeni të stresuar

Hulumtimet e reja sugjerojnë se ajo që hamë ka fuqinë për të qetësuar ose nxitur...

A mund të ndikojë ndotja e ajrit në shtatzëni?

Shumë studime kanë zbuluar se ndotja e ajrit mund të jetë një nga kontribuesit e...

Si të ulni tensionin e lartë me tri metoda natyrale

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Nëse nuk trajtohet siç...

Hudhër me limon për të pastruar enët e gjakut në 40 ditë

Bashkimi bën fuqinë! Kjo është një shprehje që gjen vend edhe në kuzhinë, sidomos në...

Omicron, gjithçka që duhet të dini lidhur me variantin e ri të koronavirusit

Ekspertët e agjencisë shëndetësore të OKB’së thanë se studiuesit në Afrikën e Jugut dhe në...

Mjeku i njohur shqiptar: Omicron më i butë se Delta, varianti i ri lehtësisht i dallueshëm përmes PCR

Paniku që ka përfshirë botën pas zbulimit të variantit më të ri të virusit covid...

Nëse jeni të vaksinuar dhe keni këto simptoma, mund të jeni të infektuar me variantin e ri të COVID-19

Të premten Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thirri një takim të posaçëm për të mobilizuar...

OBSH: Varianti i ri Omicron është një shqetësim

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka deklaruar një “variant të ri shqetësues”, pra një mutacion...

Varianti më i keq ndonjëherë i Covid: Çfarë dimë deri tani?

Cili është varianti i ri Covid dhe pse është shqetësues? Shkencëtarët kanë zbuluar një variant të...

Çfarë duhet të dini për variantin e ri të COVID-19 që po shqetëson botën

Varianti i ri i Covid-19 B.1.1.529 po shqetëson sërish botën.Mutacioni i ri evidentuar gjerësisht në...

Çfarë është varianti i ri i COVID-19 që u identifiku në Afrikën e Jugut

Autoritetet në disa pjesë të botës kanë reaguar me alarm ndaj variantit të ri të...

8 rregullat bazë për të shmangur gripin ose për ta kaluar atë sa më lehtë

Stina e të ftohtit dhe gripit ka ardhur me fillimin e motit të ftohtë. Një...

Studimi: Doza përforcuese e vaksinës anti-COVID jep pesë herë më shumë mbrojtje se injektimi i dytë dhe zgjat më shumë

Doza e tretë e vaksinës anti-COVID jep pesë herë më shumë mbrojtje se doza e...

A është delta “super-varianti” i fundit i koronavirusit?

Çdo javë një grup epidemiologësh në verilindje të Shteteve të Bashkuara takohen virtualisht në platformën...

Synimi i perfeksionit përmes kirurgjisë, edhe shqiptarët pjesë e trendit global

Sakrificat e bukurisë, datojnë shekuj më parë, që në Kinën e lashtë, por televizioni dhe...

SHBA aprovon dozën e tretë të Pfizer dhe Moderna për të gjithë të rriturit

Administrata e Ushqimit dhe Barnave në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka autorizuar të premten...

Si të ndaloni një atak në zemër në një minutë

A e dini se speci i kuq mund të parandalojë një atak në zemër në...

Dobësimi i efektit të vaksinës dhe varianti Delta do të çojë në një “goditje të dyfishtë”

Ndërsa dimri po afrohet dhe numri i rasteve të koronavirusit rritet përsëri, këshilltari kryesor mjekësor...

Pfizer pranon të lejojë kompanitë e tjera të prodhojnë pilulën e saj kundër Covid-19

Prodhuesi i barnave Pfizer Inc. ka nënshkruar një marrëveshje me një grup të mbështetur nga...