48-vjeçarja ia jep veshkën djalit dhe e shpëton nga vdekja

Një nënë e ka shpëtuar djalin e saj të sëmurë rëndë duke i dhuruar një nga veshkat e saj.

Josh Houston, 25 vjeçar, u diagnostikua me një sëmundje që sulmon veshkat dhe kufizon funksionet e tyre, shkruan Mirror, transmeton Klankosova.tv.

Funksioni i tij i veshkave kishte rënë në vetëm 33 përqind dhe ai u vendos në një dietë rigoroze.

Tetorin e kaluar, Josh ishte në spital kur mori një telefonatë për të thënë se ishte gjetur një veshkë nga një donator i vdekur. Por ai rezultoi pozitiv për COVID-19 ndërsa ishte në spital dhe kirurgëve iu desh të anulonin operacionin dhe veshka t’i dhurohej dikujt tjetër.

Josh tani ka nisur jetë të re falë nënës sëtij Michelle Houstin, 48 vjeçare, e cila ia dha veshkën.

Nëna e tre fëmijëve, i dha veshkën djalit të saj dhjetorin e vitit të kaluar, pasi kuptoi se ishte e përshtatshme.

Të dy tani janë në shtëpi duke u rikuperuar mirë dhe trupi i Josh po i përgjigjet veshkës së tij të re.