Albumi i Taylor Swift arrin 1 milionë kopje të shitura për 2020

Albumi i fundit i Taylor Swift “Folklore” ka thyer një tjetër rekord, duke arritur një milionë kopje të shitura për vitin 2020.


Janë 17 këngë të cilat u regjistruan gjatë periudhës së pandemisë dhe u prezantuan surprizë për publikun në muajin gusht.

Ky album është më i vlerësuari në karrierën e këngëtares. “Folklore” pritet të marrë nominime të shumta për çmimet “Grammy” muajin e ardhshëm. Sipas “Billboard”, këngëtarja shiti 57,000 kopje në SH.B.A. javën e kaluar, duke e çuar totalin e tij në 1,038 milion.

“Folklori” është albumi i nëntë i yllit të muzikës, që së bashku me publikimin e saj të Krishtlindjeve “The Taylor Swift Holiday Collection”, secili janë shitur më shumë se një million kopje.

“Shumica e gjërave që kisha planifikuar këtë verë nuk u realizuan,” është shprehur Swift.

“Por ka diçka që nuk e kisha planifikuar që të ndodhte”, u tha ajo fansave, para se të zbulonte se Folklor do të përfshinte “këngë që kam derdhur të gjitha dëshirat, ëndrrat, frikën dhe thirrjet e mia”.

Albumi kryesoi top listat e MB dhe SH.B.A. në javën e tij të parë të publikimit, dhe u bë më i shitur i vitit në mes të shtatorit.