Loredana Zefi mund të dënohet me syrgjynosje në Kosovë?

Reperja shqiptare Loredana Zefi është në kulmin e suksesit profesional, por jo edhe në atë privat.


Gazeta austriake “Heute” shkruan se rep-artistja me prejardhje nga Ferizaj mund të dënohet me syrgjynosje nga Gjykata e Zvicrës, për shkak të rastit të bujshëm të vitit të kaluar me çiftin zviceran.

Ishte vetëm e premtja e kaluar kur reperja së bashku me Capital Bra, e rikthyen në krye të listave gjermane. Loredana është tashmë artistja më e suksesshme e të gjitha kohërave në Zvicër, madje as ylli botëror DJ Antoine nuk mund të vazhdojë më tej. Sidoqoftë, shkaku i çështjes së saj në gjykatë, ajo mund të përballet me dëbim, shkruan Heute.at.

Arsyeja për këtë është pretendimi për mashtrim ndaj çiftit zviceran që ndodhi rreth një vit më parë. Ajo akuzohet se ka marrë shuma të mëdha parash nga viktima Petra Z. për muaj të tërë. Në qershor, Loredana merret në pyetje përsëri për çështjen në gjykatë.

Në rast të dënimit, reperja jo vetëm që duhet të paguajë shumën e kërkuar, por gjithashtu mund të rezultojë me një dëbim. Sepse Loredana nuk ka pasaportë zvicerane. Muzikantja aktualisht është qytetare kosovare. Në vitin 2013, ajo thuhet se ka aplikuar për nënshtetësi zvicerane, por nuk e ka marrë atë. Arsyeja është e paqartë.

Kjo nuk është hera e parë që Zvicra mund të depërtojë një artist. Në shkurt të vitit të kaluar, reperi Besko u internua në Prishtinë pasi vuante një dënim gjashtë vjeçar për grabitje të armatosur, vjedhje dhe kërcënim./telegrafi