Caktohet data e seancës për përballjen e Ramës me Metën

Për përballjen e kryeministrit Edi Rama dhe presidentirt Ilir Meta për çështjen e mosmarrëveshjes së kompetencave për dekretimin e ministrave, Gjykata Kushtetuese ka caktuar datën 18 majin.


Seanca ishte planifikuar që të zhvillohej me 25 mars , por për shkak të infektimit me Covid të anëtarëve të gjykatës Kushtetuese.

Kjo padi është depozituar nga Rama pas përplasjes me Metën për mosdekretimin e ish-ministrit të jashtëm Gent Cakaj.

Meta refuzoi të dekretojë Cakajn i cili mbajti postin e ushtruesit të detyrës ndërsa ministër i jashtëm me dekret ishte vetë kryeministri Rama.