NATO i dhuron 60 respiratorë Shqipërisë për pacientët e shtruar me coronavirus

NATO i dhuron Shqipërisë 60 respiratorë për pacientët me coronavirus. Lajmin e ka bërë me dije ambasada amerikane përmes një postimi në Facebook, ku flet për aleancë dhe bashkim në luftën kundër Covid. Dorëzimi i respiratorëve i është bërë ministrisë së Mbrojtjes, me në krye Olta Xhaçkën.


Në faqen zyrtare të NATO-s, bëhet me dije se: Gjatë tetorit / nëntorit 2020 Aleatët e NATO-s Shqipëria, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut po marrin dhjetëra ventilator dhe një total prej rreth 1,5 milion euro në pajisje mjekësore përmes Fondit të Mirëbesimit të Përgjigjes Pandemike.


Njoftimi i plotë:

Aleatët e NATO-s qëndrojnë të bashkuar në luftën kundër COVID-19. Dorëzimi i sotëm në Shqipëri i 60 respiratorëve të prodhuar në Amerikë nga stoku i Aleancës tregon përkushtimin e Shteteve të Bashkuara ndaj lidhjes sonë transatlantike dhe bashkimin e vërtetë të NATO-s përballë sfidave globale.

🇦🇱 | Aleatët e NATO-s qëndrojnë të bashkuar në luftën kundër COVID-19. Dorëzimi i sotëm në Shqipëri i 60 respiratorëve…

Publiée par U.S. Embassy-Tirana sur Mardi 20 octobre 2020