Rama premton rritje pagash me 40 % për stafin mjekësor

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar punimet në maternitetin e ri të Beratit, shoqëruar nga Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.


Gjatë një bashkëbisedimi me stafin mjekësor, Rama foli për rritjen e pagave, ndërsa theksoi se do të bëhet një ndërhyrje me synimin që pagat të kenë një rritje të konsiderueshme, rreth 40%.

Kryeministri gjithashtu zbuloi se kjo rritje do të kombinohet bashkë me pagat e mësuesve.

“Për pagat e mjekëve, infermierëve, personelit mjekësor do të bëjmë një ndërhyrje të fortë dhe do të jetë një rritje e konsiderueshme.

Nuk dua të flas me shifra finale, por besoj se do të arrijmë rreth 40%. Duam ta bëjmë të kombinuar bashkë me pagat e mësuesve dhe të plotësojmë një zotim, se do të kemi një rritje 40% në këtë katër vjeçar që po mbyllim”, tha Rama. /abcnews.al