Shqipëri, një i vdekur dhe 6 raste të reja me coronavirus

Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri njofton se 1 person ka humbur jetën si pasojë e coronavirusit gjatë 24 orëve të fundit.


Në buletinin ditor mësohet se nga 2325 testime të kryera vetëm 6 prej tyre rezultuan pozitive, ndërsa 123 persona të tjerë u shëruan nga virusi.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 39 pacientë, nga të cilët 6 pacientë janë në terapi intensive.

Statistika (31 Maj 2021)

Raste të reja ditore 6

Të shëruar në 24 orë 123

Të shtruar në spitale 39

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 2,325

Testime totale 720,021

Raste pozitive 132,315

Raste të shëruara 129,431

Raste Aktive 433

Humbje jete 2,451

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 152

Korçë 67

Shkodër 62

Berat 33

Elbasan 27

Lezhë 25

Vlorë 22

Gjirokastër 15

Fier 9

Durrës 9

Kukës 8

Dibër 4.