×
 • Sport
 • Sport

  Boksieri shqiptar shpallet nënkampion bote

  Reporteri
  04 Dhjetor 2023 | 22:50

  Boksieri i kombëtares shqiptare, Adam Maca ka fituar medaljen e argjendtë dhe ka rrëmbyer titullin e nënkampionit të botës, në Kampionatin Botëror të të rinjve që është duke u zhvilluar në Jerevan të Armenisë.

  16 vjeçari me origjinë nga Mirëdita garonte në kategorinë deri në 57 dhe u mund në finale nga rusi Platon Kozlov, në një ndeshje që u kontestua shumë nga shqiptari për shkak të disa vendime të arbitrave.

  Në gjysmëfinale boksieri kuqezi kaloi përfaqësuesin nga Afganistani Amanollah Sahak me rezultatin e pastër 5-0, ndeshje që i siguroi atij dhe podiumin.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!