Duke filluar me Artetën – Kjo është lista e lojtarëve të prekur nga Koronavirusi

Shpërthimi i pandemisë së koronavirusit, ka bërë që pothuajse gjitha ligat evropiane të pezullojnë aktivitetet e tyre.


Ky virus ka prekur edhe sportin, më saktë futbollin, ku shumë futbollistë dhe staf i klubeve të ndryshme evropiane kanë dal pozitiv.

Deri më tani, në listën e futbollistëve të prekur nga ky virus figurojnë 16 futbollistë, prej tyre numri më i madh vjen nga Serie A e Italisë, vend ky që është prekur më së shumti nga kjo epidemi.

Manolo Gabbiadini, Sampdoria.

Skuadra e Sampdorias, me gjashtë të prekur prinë në ktë listë, kurse edhe Fiorentina numëron tre raste.

Ndërsa numër më i vogël i rasteve vjen nga Premierliga, Bundesliga e La Liga e Spanjës.

Më poshtë lista e gjithë futbollistëve të prekur nga ky virus:

Daniele Rugani, Juventus

Manolo Gabbiadini, Sampdoria

Omar Colley, Sampdoria

Albin Ekdal, Sampdoria

Antonio La Gumina, Sampdoria

Morten Thorsby, Sampdoria

Fabio Depaoli, Sampdoria

German Pezzella, Fiorentina

Patrick Cutrone, Fiorentina

Dusan Vlahovic, Fiorentina

Callum Hudson-Odoi, Chelsea

Mikel Arteta, Arsenal

Luca Kilian, Paderborn

Timo Hubers, Hannover

Hyun-Jun Suk, Troyes

Ezequiel Garay, Valencia.