Europa League, skuadrat e kualifikuara – kur do të hidhet shorti?!

This picture shows the UEFA Europa League football cup trophy prior to the cup's round of 16 draw ceremony in Nyon on Febraury 28, 2020. (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP) (Photo by FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)

Manchester United, Roma, Milan, Arsenal, favoritët janë kualifikuar në rundin tjetër të Europa League.


Manchester United barazoi 0-0 në sfidën e kthimit me Real Sociedad në “Old Trafford” dhe u kualifikua në rundin tjetër falë fitores 4-0 në ndeshjen e parë.

Roma gjithashtu u kualifikua pas fitores 3-1 në sfidën e kthimit në Olimpico, derisa ndeshja e parë ishte mbyllur 1-1.

Në rundin tjetër është kualifikuar me vështirësi Milani. Kuqezinjtë barazuan 1-1 me Crvena Zvezdën në San Siro dhe u kualifikuan në fazën tjetër falë vlerës së golit mysafirë, pasi ndeshja e parë ishte mbyllur 2-2.

Shorti për fazën tjetër të Europa League do të hidhet me 26 shkurt në Nyon te Zvicrës.