Finale dramatike, penalltitë vendosën kampionin e Superkupës së Europës

Liverpool është shpallur kampion i Superkupës së Europës, përballë Chelseat.


Fituesi u vendosë vetëm pas ekzekutimit të pentalltive.

Pjesa e rregullt e finales së superkupës së Europës në mes të dy ekipeve të Anglisë, Liverpool Chelsea, përfundoi me rezultat të barabartë 1 me 1.

Goli i Chelseat erdhi në minutën e 38-të, kur Olivier Giroud mori një pasim të bukur nga Christian Pulisic dhe e dërgoi topin në rrjetë për 1-0.

Pjesa e dytë nisi më mirë për Liverpooli, që e futi në lojë Roberto Firminon.
Ishte minuta e 48-të kur ndeshja u barazua. Braziliani Firmino pasoi te Sadio Mane i cili në portën e zbrazët shënoi për 1-1.

Në vazhdime, të parët që shënuan ishin lojtarët e Liverpoolit. Ishte golashënuesi i njëjti Sadio Mane, që i dha epërsinë ekipit të tij në minutën e 95-të.

6 minuta më vonë, Jorginho shënoi nga pika e bardhë për barazuar sërish rezultatin.