Me një vit vonesë, nis “EURO 2020” – 24 skuadra europiane në kërkim të titullit të 16-të të kampionit

Me një vit vonesë për shkak të pandemisë së COVID-19 pas pak minutash nis Kampionati Europian “EURO 2020”.


24 kombëtare do të konkurrojnë mes njëra tjetrës në gjashtë grupe për trofeun shumë të çmuar të Kampionatin Evropian.

Pas pak minutave do të rrokulliset për herë të parë topi në ndeshjen hapëse të Euro 2020 mes Turqisë dhe Italisë.

Turqia dhe Italia janë pjesë e grupit A, ndërsa takimi pritet të fillojë nga ora 21:00 dhe zhvillohet në Stadio Olimpico.

Kampion aktual është Portugalia.

Por vlen të theksohet se Gjermania dhe Spanja janë dy kombëtaret me më së shumti tituj, secila me nga tret ë tillë.

12 qytete u zgjodhën për të pritur 51 ndeshje, me stadiumin Wembley të zgjedhur për të mbajtur gjysmëfinalet dhe finalen e madhe. Dublini dhe Bilbao ishin dy qytetet e përzgjedhura, por u tërhoqën për shkak të masave COVID-19, duke u zëvendësuar me Sevillan, Shën Petersburd dhe Londër.

Kështu, ndeshja e parë që do të ngrejë edhe siparin e Europianit, do të jetë ajo mes Turqisë dhe Italisë, e cila do të mbahet në stadiumin “Olimpico” të Romës, në orën 21:00.

Më tej, ndeshjet do të vijojnë me nga 3 takime në ditë, deri në 24 qershor, ku do të luhen edhe të gjitha ndeshjet e grupeve.

Më poshtë, edhe një pasqyrim se si do të vijojë rruga e ekipeve në Europian.

11 qershor 2021

Turqi vs Itali 21:00
Stadio Olimpico, Romë, Itali

12 qershor 2021
Uells vs Zvicër 3:00
Stadiumi Olimpik, Baku, Azerbajxhan

Danimarkë vs Finlandë 18:00
Parken Stadium, Kopenhagen, Danimarkë

Belgjikë vs Rusi 21:00
Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi

13 qershor 2021
Angli vs Kroaci 3:00
Stadiumi Wembley, Londër, Angli

Austri vs Maqedonia e Veriut 18:00
Arena Nationala, Bukuresht, Rumani

Holandë – Ukrainë 21:00
Johan Cruyff Arena, Amsterdam, Hollandë

14 qershor
Skoci vs Republika Çeke 3:00
Hampden Park, Glasgow, Skoci

Poloni vs Sllovaki 18:00
Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi

Spanjë vs Suedi 21:00
Estadio La Cartuja, Sevilje, Spanjë

15 qershor 2021
Hungari vs Portugali 18:00
Puskas Arena, Budapest, Hungari

Francë vs Gjermani 21:00
Allianz Arena, Mynih, Gjermani

16 qershor 2021
Finlandë vs Rusi 3:00
Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi

Turqi – Uells 18:00
Stadiumi Olimpik, Baku, Azerbajxhan

Itali vs Zvicër 21:00
Stadio Olimpico, Romë, Itali

17 qershor 2021
Ukrainë vs Maqedonia e Veriut 3:00
Arena Nationala, Bukuresht, Rumani

Danimarkë vs Belgjikë 18:00
Parken Stadium, Kopenhagen, Danimarkë

Hollandë – Austri 21:00
Johan Cruyff Arena, Amsterdam, Hollandë

18 qershor 2021
Suedi vs Sllovaki 3:00
Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi

Kroaci vs Republika Çeke 18:00
Hampden Park, Glasgow, Skoci

Angli vs Skoci 21:00
Stadiumi Wembley, Londër, Angli

19 qershor 2021
Hungari vs Francë 3:00
Puskas Arena, Budapest, Hungari

Portugali vs Gjermani 18:00
Allianz Arena, Mynih, Gjermani

Spanjë – Poloni 21:00
Estadio La Cartuja, Sevilje, Spanjë

20 qershor 2021
Itali – Uells 18:00
Stadio Olimpico, Romë, Itali

Zvicër vs Turqi 18:00
Stadiumi Olimpik, Baku, Azerbajxhan

21 qershor 2021
Ukrainë – Austri 18:00
Stadio Olimpico, Romë, Itali

Maqedonia e Veriut vs Hollanda 18:00
Johan Cruyff Arena, Amsterdam, Hollandë

Rusi vs Danimarkë 21:00
Parken Stadium, Kopenhagen, Danimarkë

Finlandë vs Belgjikë 21:00
Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi

22 qershor 2021
Kroaci vs Skoci 21:00
Hampden Park, Glasgow, Skoci

Republika Çeke vs Angli 21:00
Stadiumi Wembley, Londër, Angli

23 qershor 2021
Suedi – Poloni 18:00
Stadiumi Krestovsky, Shën Petersburg, Rusi

Sllovaki vs Spanjë 18:00
Estadio La Cartuja, Sevilje, Spanjë

Portugali – Francë
Puskas Arena, Budapest, Hungari

Gjermani vs Hungari
Allianz Arena, Mynih, Gjermani

Pse Euro 2020 nuk quhet Euro 2021?

Por, pse gara evropiane nuk është riemëruar Euro 2021? Përgjigjja është shumë më e thjeshtë sesa mund të keni pritur.

Përgjigja e thjeshtë është se bëhet fjalë për koston dhe humbjet.

Për të ndryshuar emrin do të kërkohej një ndryshim në markë dhe të gjitha gjërat që u thanë janë vendosur.

Shkëmbimi i tij nga Euro 2020 në Euro 2021 do të thotë gjithçka që do të duhet të ndryshojë.

UEFA pohoi gjithashtu se emri i mëparshëm u mbajt në mënyrë që të “mbante vizionin e garës”, e cila luajti një rol në vendim.

“Ky vendim lejon UEFA-n të mbajë vizionin origjinal të turneut, i cili ishte vendosur të festonte 60 vjetorin e Kampionatit Europian të Futbollit [1960-2020]”.

“Për më tepër do të shërbejë si një kujtesë se si e gjithë familja e futbollit u bashkuan për t’iu përgjigjur rrethanave të jashtëzakonshme të pandemisë Covid-19 dhe të kohërave të vështira që Europa dhe bota, u desh të kalonte në vitin 2020”, lexohet në deklaratën nga UEFA.