Messi mposht Ronaldon në listën me top 50 atletët më me ndikim

Lionel Messi është pozicionuar në vendin e parë sipas SportsPor’s 2020 në listën prej top 50 atletëve, me rivalin Cristiano Ronaldon që përfundoi në vendin e dytë.


Dyshja dominon në botë, para yllit të NBA, LeBron James dhe kapitenit të Indisë në kriket, Vurat Kholi.

CR7 ndër vite ka qenë atleti më me ndikim në bot, për nga numri i ndjekësve në Instagram (238 milionë krahasuar me Messin 167 milionë ndjekës).

Mirëpo, Messi ka arritur të fitojë gjashtë Topa të Artë gjatë karrierës së tij, duke qenë përpara portugezit me vlerë, ndikim në media dhe paraqitje të përgjithshme.

SportsPro’s ka publikuar listën e plotë të 50 personave më me ndikim:

50# Russell Westbrook (Basketboll)
49# Mikaela Shiffrin (Skiing)
48# Ashleigh Barty (Tenis)
47# Dorothea Wierer (Biatlon)
46# Katelyn Ohashi (Gjimnastikë)
45# Katrin Davidsdottir (Motor në ujë)
44# Giannis Antetokounmpo (Basketboll)
43# Zion Williamson (Basketboll)
42# Anthony Davis (Basketboll)
41# Carissa Moore (Surfim)
40# Bethany Hamilton (Surfim)
39# Dele Alli (Futboll)

38# Kelia Termini (Surfim)
37# Charles Leclerc (Gara me motora)
36# Luka Doncic (Basketboll)
35# Roger Federer (Tenis)
34# Son Heung-min (Futboll)
33# Naomi Osaka (Tenis)
32# Tyson Fury (Boks)
31# Anthony Joshua (Boks)

30# Tom Brady (Futbolli amerikan)
29# Anna Gasser (Snowbord)
28# Rafael Nadal (Tenis)
27# Sky Brown (Skejtbord)
26# Patrick Mahomes (Futbolli amerikan)
25# Megan Rapinoe (Futboll)
24# Jorge Masvidal (MMA)
23# Virgil van Dijk (Futboll)
22# Dina Asher-Smith (Atletikë)
21# Lewis Hamilton (Gara me motorra)
20# Robert Lewandowski (Futboll)
19# Paul Pogba (Futboll)

18# Coco Gauff (Tenis)
17# Alex Morgan (Futboll)
16# Erling Haaland (Futboll)
15# Kylian Mbappe (Futboll)
14# Simone Biles (Gjimnastikë)
13# Steph Curry (Basketboll)
12# Ryan Garcia (Boks)
11# Eden Hazard (Futboll)
10# Paulo Dybala (Futboll)
9# Mohamed Salah (Futboll)
8# Rohit Sharma (Kriket)

7# Khabib Nurmagomedov (MMA)
6# Neymar Jr (Futboll)
5# Bianca Andreescu (Tenis)
4# Virat Kohli (Kriket)
3# LeBron James (Baskeball)
2# Cristiano Ronaldo (Futboll)
1# Lionel Messi (Futboll).