Atletet “Jezu Krishti” që përmbajnë ujë të shenjtë shiten brenda disa minutash në internet

Një palë atletesh prej 3000 dollarësh të quajtura “Këpucët Jezus” që përmbajnë ujë të shenjtë janë shitur disa minuta pasi u vendosën për shitje në internet.


Këpucët e diskutueshme, të cilat janë prodhim i markës MSCHF me bazë në Brooklyn, u lansuan në internet gjatë së martës, transmeton Reporteri.net.

Jo vetëm që këpucët përmbajnë ujë të shenjtë në thembra që vinte nga lumi Jordan por një kryq është vendosur gjithashtu tek lidhëset.

Vargu biblik i paraqitur në dizajn referon aktin e Jezu Krishtit duke ecur mbi ujë.

Daniel Greenberg, kreu i tregtisë në MSCHF, shpjegoi se marka ishte intriguar nga ideja e “kulturës së koleksionit”.

Dhe kështu, MSCHF imagjinoi se si do të dukej një bashkëpunim i modës në vitin 2019 me “një nga figurat më me ndikim në histori”.

“Ne po pyesnim veten, si do të dukej një përplasje me Jezu Krishtin?”, Tha Greenberg.

“Si një hebre vetë, e vetmja gjë që dija ishte se ai eci në ujë”, kështu që u bë përfshirja e ujit të shenjtë në thembra të këpucëve.

Shumë njerëz kanë shprehur  habinë e tyre për krijimin. /Reporteri.net