Serbia nuk është neutrale ndaj agresionit rus, thotë kryeministrja serbe

Serbia nuk është neutrale ndaj agresionit rus mbi Ukrainën dhe as nuk do t’i njohë referendumet në pjesët e pushtuara, deklaroi kryeministrja serbe, Ana...

Dreçun i “shqetësuar” për mbështetjen e QUINT-it ndaj sovranitetit të Kosovës

“Shqetësuese” e quajti i ashtuquajturi kryetar i një komisioni të vetëquajtur për Kosovën në parlamentin serb, Milovan Dreçun, situatën në pjesën veriore të Kosovës,...

Marrëveshja e Serbisë me Rusinë, SHBA kërkon shpjegim

Shtetet e Bashkuara të Amerikës duan shpjegim nga Serbia për atë që ministri i Jashtëm...

Ambasada ruse në Beograd i reagon Hill-it: “Deklarata të paduhura, serbët refuzojnë një qasje të tillë”

Ambasada ruse në Beograd ka reaguar ndaj deklarimeve të ambasadorit amerikan Christopher Hill, për, siç...

Osmani paraqet prioritetet e kryesimit maqedonas të OSBE-së

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, duke prezantuar prioritetet e kryesimit të...

Biserko: “Hill është në Beograd që të zgjidhë çështjen me Kosovën dhe të margjinalizojë Rusinë”

Christopher Hill erdhi ambasador në Beograd për t’i dhënë fund çështjes me Kosovën dhe për...

Hill: E kam parë marrëveshjen Rusi-Serbi, s’ka gjë të veçantë në të

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kërkuar shpjegim nga Serbia për atë çfarë u nënshkrua...

Aversioni i Osmanit ndaj Ramës, “në dëm të interesit të Kosovës”

Autor: Xhezair Dashi Se presidentja kosovare Vjosa Osmani, ka njëfarë aversioni ndaj kryeministrit shqiptar, Edi Rama,...

ShBA dhe BE përsërisin qëndrimin kundërshtues ndaj një qeverie të Malit të Zi me Frontin Demokratik

Shtetet e Bashkuara rithkesojnë se nuk e shohin për partner Frontin Demokratik (DF) derisa edhe...

“Provokim i qëllimshëm ndaj Perëndimit” – Diplomati serb komenton marrëveshjen mes Serbisë dhe Rusisë

Provokim të qëllimshëm ndaj Perëndimit e ka quajtur ish-ambasadori serb në Berlin, Ivo Viskoviç, nënshkrimin...

Dodik e quan “Republika Srpska”-n shtet të dytë serb

Serbët sot kanë dy shtete në Ballkan, pretendoi lideri nacionalist serb i Bosnjes, Millorad Dodik,...

Mali i Zi dhe politika: Zgjedhje të reja apo qeveri të re?

Kriza politike disamuajshe në Mal të Zi është intensifikuar nga një mosmarrëveshje e re mes...

Kosova dëshiron të “pushtojë” Veriun, propagandon Daçiç

Perëndimi hesht dhe ia miraton veprimet Kosovës, është ankuar ish-kryekuvendari serb, Ivica Daçiç për agjencinë...

SHBA sanksionon Prokuroren e Shtetit në Bosnjë: Po e cenon demokracinë dhe sundimin e ligjit

Departamenti amerikan i Thesarit i ka vënë sanksione Prokurores së Shtetit në Bosnje-Hercegovinë, Diana Kajmakoviq. “Diana...

Europarlamentarët: Serbia s’mund të vazhdojë negociatat nëse nuk vendos sanksionet ndaj Rusisë

Bashkimi Evropian nuk mund të vazhdojë negociatat e anëtarësimit me Serbinë nëse Beogradi nuk respekton...

Kroacia s’është as parimore as fqinjësore ndaj Serbisë, thotë Selakoviç

“Shefi i diplomacisë kroate, Gordan Grliç Radman, në vlerësimin e tij publikisht se njohja e...

Maqedonia e Veriut e gatshme të ndihmojë në dialogun Kosovë-Serbi, siguron kryediplomati Osmani

Maqedonia e Veriut është e gatshme të ndihmojë në dialogun ndërmjes Kosovës dhe Serbisë, ka...

“Vizitë mashtruese”, KMDLNj reagon për vizitën e Trendafilovës në Kosovën

Vizitë në baza etnike dhe raciste e quajti Këshilli për Mbrotjtjes e të Drejtave e...

Dialogu me Kosovën dhe sanksionet ndaj Rusisë, dy temat që partinë opozitare serbe e nisin drejt ShBA-së

Një delegacion i partisë opozitare serbe “Partia për Liri dhe Drejtësi” e kryesuar nga ish-kryetari...

Vazhdon beteja politike në Mal të Zi, më 30 shtator seanca për shkurtimin e mandatit të qeverisë

Iniciativa për shkurtimin e mandatit të parlamentit malazez do të jetë në agjendë diskutimi më...

BE “e shqetësuar” për forcimin e bashkëpunimit Serbi-Rusi

Bashkimi Evropian ka shprehur shqetësimin për forcimin e raporteve midis Serbisë dhe Rusisë, pasi këto...

Dodik rrëshqet në paranoja: Nuk pi ujë në Sarajevë, mund të më helmojnë

Nuk ua pi ujin “atyre” sepse “mund të më helmojnë”, ka thënë lideri nacionalist...

Hill: ShBA kërkon sqarim nga Serbia se çfarë nënshkroi me Rusinë në New York

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë shpjegim nga Serbia për atë çfarë u nënshkrua me...

Abazoviç ligjëron dhe promovon librin e tij në universitetin prestigjioz amerikan

Kryeminstri në mandatin teknik i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, ka promovuar dhe ligjëruar për...

Së shpejti punësim i papenguar në tri shtetet e Open Balkan, thotë koordinatori maqedonas

Së shpejti do qytetarët e shteteve pjesëmarrëse të “Open Balkan” do të pajisen me numra...

Trkanjec: Kurti ta zgjidh me kujdes çështjen e Asociacionit, aty është tabloja e madhe

Autor: Xhezair Dashi “Më mirë do të ishte që Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, me kujdes...

Ministri i Jashtëm i Serbisë: Nuk mund të pranojmë rezultatet e referendumeve në Ukrainë

Në përputhje me normat e së drejtës ndërkombëtare, Serbia nuk mund të pranojë rezultatet e...