×
 • Extra
 • Extra

  8 frutat që kanë më shumë proteina

  Reporteri
  06 Shtator 2023 | 18:33

  Proteina luan rol të rëndësishëm në shëndetin e njeriut dhe në ndërtimin e muskujve. Mishi dhe produktet e qumështit nuk janë i vetmi burim i proteinave.

  Nutricistja Amy Fox ka përpiluar një listë me frutat që kanë përmbajtje të lartë të proteinave, ka shkruar “RealSimple”:

  Avokado

  Një avokado përmban 2.7 gramë proteinë. Njihet gjithashtu se përmban fibra që kontribuojnë mirë në shëndetin e organeve tretëse

  Jackfruit

  Fruti aziatik, Jackfruit me 2.8 gramë proteinë është frut tropikal që i përngjan disi mishit të pulës dhe atij të derrit në shije. Kjo gjë e bën Jacfrutin të mirë për zëvendësimin e mishit.

  Guava

  Guava përmban 4.2 gramë proteina dhe 5 gramë sheqer natyral që do të thotë se është mjaft i mirë për ndonjë sallatë ekzotike.

  Manaferrat

  Manaferrat kanë 2 gramë proteina dhe kanë shumë fibra gjithashtu gjë që i bën t’i bashkëngjiten avokados me veti shumë të mira për organet tretëse.

  Kajsia

  Kajsia ka 2.2 gramë proteinë, shumë vlera ushqyese, antioksidantë, kalium dhe beta-karroten.

  Grejpfruti

  Grejpruti me 2.4 gramë proteina hyn në familjen e citroneve që përmbajnë shumë vitaminë C, dhe gjithashtu edhe shumë vlera të tjera ushqyese.

  Domatja

  Domatja me 1.5 gramë proteinë është gjithashtu frut që përmban shumë vitaminë C dhe vjen në disa variante.

  Kivi

  Kivi ka 1.9 gramë proteinë. Është frut që stabilizon tretjen dhe ka shumë antioksidantë. Por kivi përmban më shumë sheqer e karbohidrate sesa frutat tjera tropikale.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!