×
 • Extra
 • Extra / Pa viza

  Nëse do t’ia mësyeni së shpejti Barcelonës, këto janë top 5 vendet që duhet t’i vizitoni patjetër

  Reporteri
  18 Janar 2024 | 17:03

  Me liberalizimin e vizave për kosovarët nga 1 janari 2024, qytetarët e Kosovës tani po mund të udhëtojnë edhe drejt Spanjës.

  Ani pse ky shtet nuk njeh pavarësinë e vendit tonë, ata morën vendimin që pasaportat t’i njohin.

  Barcelona po cilësohet si një nga vendet më të përshtatshme për ta vizituar, pasi është një vend me plot muze, parqe, monumente e pika tjera të rëndësishme.

  Qyteti i Barcelonës ofron më shumë se vetëm atraksionet dhe pamjet e famshme si Sagrada Familia, Park Guell dhe Camp Nou.

  Më poshtë keni 10 pikat kryesore që ja vlen t’i vizitoni gjatë një vizite në Barcelonë:

  Kështjella Sagrada Familia

  Atraksioni numër një absolut në Barcelonë të Spanjës është Sagrada Familia. Katedralja e shenjtë e projektuar nga Antoni Gaudi. Sigurohuni që gjithmonë të blini biletat tuaja për Sagrada Familia disa ditë përpara.

  Parku Guell

  Parku Guell është parku i famshëm me stola mozaik dhe salamander. Ky Park Guell është një gjë që duhet parë kur vizitoni Barcelonën. Megjithatë, vetëm një numër i kufizuar vizitorësh pranohen çdo orë. Dikur parku ishte falas, por tani duhet të blini biletat paraprakisht.

  Stadiumi Camp Nou i Barcelonës

  Vizitoni stadiumin e FC Barcelona Camp Nou. Stadiumi është një gjë që duhet parë për çdo futbolldashës.

  Muzeu Picasso i Barcelonës

  Muzeu i Pablo Picasso ndodhet në lagjen La Ribera. Museu Picasso ka mbi 4000 vepra arti të piktorit Pablo Picasso i cili kaloi një pjesë të rëndësishme të jetës së tij në këtë qytet.

  Porti i Barcelonës

  Në këtë zonë do të gjeni pika kryesore si marina, ku mund të bëni një turne me varkë, ose do të gjeni qendrën e madhe tregtare Mare Magnum dhe akuariumin më të madh në Evropë, l’Aquarium. Për pamje të mrekullueshme, merrni teleferikun mbi port.

  /Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!