×
Intervista

“Çështje kohe”, Vjosa Osmani në mediumin katalonas paralajmëron njohje të reja për shtetin e Kosovës

Reporteri
16 Shkurt 2023 | 22:22
.

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në një intervistë për mediumin katalonas “El Periodico”, ka folur mbi progresin e Kosovës drejt strukturave evropiane si dhe njohjet që i mungojnë Kosovës nga pesë shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, që po e pengojnë rrugën drejt anëtarësimit në këto struktura.

Osmani ka thënë se është çështje kohe që disa prej këtyre vendeve ta zyrtarizojnë njohjen e tyre për Kosovën, pasi tha se është punuar në këtë drejtim, shkruan Gazeta Online Reporteri.net.

“Sa i përket pesë vendeve që nuk e kanë njohur Kosovën, besoj se jemi në rrugën e duhur dhe do të gjendet një zgjidhje. Pavarësia e Kosovës është një fakt i pakthyeshëm, kështu që ne jemi këtu për të vazhduar të jemi shtet i pavarur dhe sovran, është vetëm çështje kohe se sa shpejt disa vende e zyrtarizojnë vendimin e tyre për të na njohur”, tha ajo për mediumin.

Ndërsa në lidhje me Rusinë dhe Serbinë, që po ashtu janë skeptike ndaj pavarësisë së Kosovës, Osmani pati një tjetër shpjegim.

“Nuk do të vendosja Rusinë dhe Serbinë në të njëjtin grup me pesë vendet e BE-së. Rusia dhe Serbia nuk e njohin Kosovën sepse kanë ide hegjemoniste dhe imperialiste. Serbia dëshiron të na shohë ne, Bosnje Hercegovinën, Malin e Zi dhe vende të tjera si shtete të përkohshme dhe të kthehet në vitet ’90 përmes pretendimeve të saj territoriale”, deklaroi Presidentja Osmani.

Më poshtë intervista e plotë e Presidentes Vjosa Osmani, dhënë për mediumin “El Periodico”:

EP: 15 vjet më parë shpallja e pavarësisë. Serbia, Rusia dhe pesë vende anëtare të Bashkimit Evropian (BE) nuk e njohin Kosovën.

Osmani: Nuk do të vendosja Rusinë dhe Serbinë në të njëjtin grup me pesë vendet e BE-së. Rusia dhe Serbia nuk e njohin Kosovën sepse kanë ide hegjemoniste dhe imperialiste. Serbia dëshiron të na shohë ne, Bosnje Hercegovinën, Malin e Zi dhe vende të tjera si shtete të përkohshme dhe të kthehet në vitet ’90 përmes pretendimeve të saj territoriale. Sa i përket pesë vendeve që nuk e kanë njohur Kosovën, besoj se jemi në rrugën e duhur dhe do të gjendet një zgjidhje. Pavarësia e Kosovës është një fakt i pakthyeshëm, kështu që ne jemi këtu për të vazhduar të jemi shtet i pavarur dhe sovran, është vetëm çështje kohe se sa shpejt disa vende e zyrtarizojnë vendimin e tyre për të na njohur.

EP: Jeni pro bashkimit të Kosovës me Shqipërinë?

Osmani: Ne kemi sakrifikuar dhe punuar për një Kosovë të pavarur dhe sovrane dhe puna ime do të vazhdojë t’i kushtohet vetëm Kosovës së pavarur dhe sovrane. Shpallja e Pavarësisë dhe Kushtetuta e Republikës së Kosovës janë fillimi dhe fundi i gjithçkaje që bëj.

EP: Lufta mbaroi, por të shtënat jo. A ekziston rreziku i një përshkallëzimi të ri?

Osmani: Ka qenë vetëm një palë që ka shtënë në vitet e 90-ta dhe ka vetëm një palë që po gjuan tani dhe ajo është Serbia. Serbia është burimi i vetëm i destabilitetit në Ballkanin Perëndimor. Serbia i shërben interesave të (presidentit rus Vladimir) Putin dhe Rusisë për të destabilizuar Ballkanin Perëndimor në mënyrë që ne të luftojmë kundër sistemeve të bazuara në vlera që janë Bashkimi Evropian dhe NATO. Sepse Rusia e di, dhe historikisht ky ka qenë interesi i saj, se nëse Ballkani Perëndimor destabilizohet, nuk mund të ketë një Evropë të bashkuar, të lirë dhe paqësore.

EP: A po bën presion lufta në Ukrainë në këtë rajon?

Osmani: Rusia po depërton përmes Serbisë. Që nga 24 shkurti, përpjekjet e Rusisë dhe Serbisë për të destabilizuar rajonin janë shtuar.

EP: Kosova ka një bazë të madhe ushtarake amerikane, a është Uashingtoni aleati i saj më i mirë?

Osmani: Uashingtoni është aleati më i rëndësishëm dhe strategjik i Republikës së Kosovës dhe ne besojmë se ky partneritet është thelbësor për të ruajtur paqen dhe sigurinë që kemi arritur, si dhe për të mbrojtur lirinë dhe pavarësinë tonë. Natyrisht, përveç Uashingtonit, ka shumë kombe, demokraci evropiane dhe joevropiane në mbarë botën që u bashkuan për të mbrojtur liritë themelore në Kosovë, kundër tiranisë dhe kundër gjenocidit. Unë besoj se suksesi i Kosovës është suksesi më i madh i politikës së jashtme të këtyre demokracive, e demokracive perëndimore dhe kështu duhet parë edhe sot. Prandaj Putini e urren, e urren suksesin e Kosovës. Pra, po, Uashingtoni është aleati ynë ekzistencial.

EP: A keni besim në Evropë?

Osmani: Nëse nuk do t’i zinim besë Evropës, nuk do të përpiqeshim kaq shumë për t’u bashkuar me vendet e tjera evropiane. Ndonjëherë mendoj se disa nga metodat që ata zgjedhin kundër Serbisë nuk janë të duhurat, sepse historikisht janë dëshmuar se janë të gabuara. Për shembull, unë nuk pajtohem me politikën aktive të zbutjes që shumë në Bashkimin Evropian, jo të gjithë për të qenë të saktë, por shumë, përdorin me Serbinë, sepse metodat e zbutjes ndaj autokratëve kanë dëshmuar se sjellin më shumë shkatërrim dhe jo më shumë paqe ose stabilitet.

EP: Ka shumë thashetheme për dialogun me Serbinë.

Osmani: Procesi nuk është ndalur asnjëherë. Për momentin po zhvillohet e ashtuquajtura “diplomacia shëtitëse”, në të cilën negociatorët udhëtojnë herë në Prishtinë, herë në Beograd dhe negociojnë me secilin veç e veç. /Reporteri.net/.

Shpërndaje:
Të ngjashme
Të ngjashme

© Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Linku i lajmit u kopjua!