Berlini ishte vetëm fillimi, takimi tjetër në Paris, sërish nën drejtimin e Merkelit e Macronit

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli ka bërë të ditur se pas Samitit që u mbajt sonte në Berlin së shpejti do mbahet një takim i radhës në Paris.


Pacolli njofton se kryetemë e takimit do jetë njohja reciproke e Kosovës dhe Serbisë dhe normalizimi i raporteve ndërmjet dy vendeve, shkruan Reporteri.net.

“Nën lidershipin e kancelares Merkel dhe presidentit Macron, perspektiva evropiane e Ballkanit perendimor është e garantuar. Njohja reciproke e Kosovës dhe Serbisë dhe normalizimi i raporteve ndërmjet dy vendeve, është kryetema e takimit të shpejtë në Paris nên mbikqyrjen e dy liderëve, që do të jetë ndihmesë për procesin e udhëhequr nga komisionerja Mogherini”, shkruan Pacolli. /Reporteri.net/.