×
 • Lajme
 • Botë

  Bie sërish lira turke

  Reporteri
  27 Dhjetor 2021 | 10:53

  Lira turke ra pothuajse 8 për qind kundrejt dollarit të hënën mes shqetësimeve të vazhdueshme të investitorëve mbi politikën monetare të Turqisë, duke u rritur me më shumë se 50% javën e kaluar pas miliarda dollarëve të ndërhyrjeve në treg të mbështetur nga shteti.

  Lira u mbështet gjithashtu javën e kaluar nga një lëvizje e qeverisë për të mbuluar humbjet në valutë në depozita të caktuara.

  Lira ra deri në 11.6 kundrejt monedhës së gjelbër të hënën përpara se të binte në 11.35 deri në orën 8 të mëngjesit.

  Rritja e javës së kaluar e ktheu monedhën turke në nivelet e mesit të nëntorit.

  Të hënën e kaluar, lira kishte rënë në nivelin më të ulët historik prej 18.4 për dollar, pas një rrëshqitjeje prej muajsh për shkak të frikës së inflacionit spirale të nxitur nga një sërë uljesh të normave të interesit të krijuara nga presidenti turk Erdogan.

  Në nivelet aktuale monedha është ende 35% më e dobët se në fund të vitit të kaluar.

  Erdogan zbuloi vonë të hënën e kaluar një skemë sipas së cilës Thesari dhe banka qendrore do të rimbursonin humbjet nga depozitat e konvertuara në lira kundrejt valutave të huaja, duke shkaktuar rritjen më të madhe brenda ditës të lirës.

  Turqit nuk kanë shitur dollarë në sasi të mëdha të hënën dhe të martën e javës së kaluar, sipas të dhënave zyrtare që sugjerojnë se kjo strategji kishte luajtur pak rol në fitimet. Ndërhyrjet shtetërore, ndërkohë, i kushtuan bankës qendrore më shumë se 8 miliardë dollarë javën e kaluar, sipas përllogaritjeve të tregtarëve.

  Sipas të dhënave, BQ-ja shiti 1.35 miliardë dollarë në ndërhyrje të drejtpërdrejta në valutë në datat 2-3 dhjetor për të mbështetur lirën kur ajo ishte rreth 13.5 për dollar.

  Në një intervistë me transmetuesin AHaber, Erdogan ka thënë se turqit treguan besim në monedhën vendase dhe depozitat u rritën me 23.8 miliardë lira pas shpalljes së planit anti-dollarizimi.

  Por të dhënat nga mbikëqyrësi bankar BDDK treguan se pas akumulimit të madh të dollarëve javën e kaluar, depozituesit individualë turq mbajtën 163.7 miliardë dollarë të martën e kaluar, praktikisht të pandryshuar nga e hëna dhe e premtja, kur totali ishte 163.8 miliardë dollarë.

  Lira mori rritje të madhe javën e kaluar nga ajo që tregtarët dhe ekonomistët e quajtën shitjet e dollarit në prapavijë nga bankat shtetërore, të mbështetura nga banka qendrore.

  Nën presionin e Erdoganit, banka qendrore ka ulur normat e saj të politikës me 500 pikë bazë në 14% që nga shtatori, pavarësisht inflacionit që është rritur në më shumë se 21%. Rritja e çmimeve pritet të kalojë 30% vitin e ardhshëm pjesërisht për shkak të zhvlerësimit të lirës, ​​parashikojnë ekonomistët.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!