×
 • Lajme
 • Botë / Lufta në Gaza

  Fati i armëpushimit në duart e Hamasit

  Reporteri
  11 Qershor 2024 | 15:16

  Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka thënë se nëse armëpushimi i përkrahur nga SHBA-ja dhe OKB-ja nuk ka progres, duhet të fajësohet Hamasi, raporton BBC.

  Blinkeni ka përsëritur thirrjet që Hamasi të pranojë planin e prezantuar nga presidenti Joe Biden para 11 ditësh.

  Ai ka thënë se përgjegjësia bie “te një djalë” “që është duke u fshehur dhjetë pashë nën tokën e Gazës”, duke iu referuar liderit të Hamasit, Yahya Sinwar, përcjell gazeta online Reporteri.net.

  Blinkeni ka shtuar se kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu ka “riafirmuar angazhimet e tij” për propozimin kur kanë mbajtur bisedimet në Jerusalem të hënën.

  Netanyahu publikisht nuk e ka përkrahur atë që ka thënë Bideni as nëse përputhet me propozimin izraelit, mbi të cilin ishte mbështetur deklarata e presidentit amerikan.

  Blinkeni ka shpresuar që të ketë shenja nga Hamasi për rezolutën e miratuar nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së që përkrah qëndrimet e Bidenit.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!