×
 • Lajme
 • Botë

  Hakohen përdoruesit e Crypto.com, vidhen kriptovaluta në vlerë 35 milionë dollarë

  Reporteri
  20 Janar 2022 | 19:46

  Crypto.com, një nga këmbimoret më të mëdha dhe më të njohura të kriptomonedhave në botë, që tani mbështetet nga aktori i famshëm hollivudian, Matt Damon, ka pranuar se 483 nga përdoruesit e tij u hakuan në fillim të këtij muaji, duke çuar në tërheqje të paautorizuara të bitcoin dhe Ether me vlerë prej 35 milionë dollarë.

  Kompania fillimisht kishte thënë se 15 milionë dollarë ishin marrë në grabitje.

  “Më 17 janar 2022, Crypto.com mësoi se një numër i vogël përdoruesish kishin tërheqje të paautorizuara të kriptove në llogaritë e tyre,” shkroi Cyrpto.com në një postim të enjten.

  “Crypto.com pezulloi menjëherë tërheqjet për të nisur një hetim dhe punoi gjatë gjithë kohës për të adresuar këtë çështje. Asnjë klient nuk përjetoi humbje fondesh. Në shumicën e rasteve kemi parandaluar tërheqjen e paautorizuar dhe në të gjitha rastet e tjera klientët janë rimbursuar plotësisht”, ka shtuar Damon.

  Kompania ka thënë të hënën se kishte parë që për një pjesë të vogël të llogarive, transaksionet po miratoheshin pa u futur nga një përdorues, faktori i dytë i vërtetimit.

  Si masë shtesë, Crypto.com prezantoi një veçori që nënkupton se kur një adresë e re shtohet si përfitues në një llogari, përdoruesi do të marrë njoftime dhe do të ketë 24 orë kohë për ta anuluar çdo pagesë nëse nuk e autorizojnë atë.

  Më në fund, është shpallur Programi i Mbrojtjes së Llogarive në mbarë botën (WAPP), duke premtuar se do të rivendosë fondet deri në 250,000 dollarë për përdoruesit që kualifikohen. Për t’u kualifikuar, përdoruesit duhet të përdorin vërtetimin me shumë faktorë dhe të kenë paraqitur një raport policie që mund të tregojë Crypto.com.

  Kompania ka bërë emër kohët e fundit me partneritetet me Matt Damon dhe Ëater.org, si dhe me blerjen e të drejtave të emrit të Staples Center në Los Anxhelos.

  Shkelja në Crypto.com është një nga shumë hakimet që rezulton në humbje shumë milionëshe në industrinë e kriptomonedhave. Në të vërtetë, ajo zbehet në krahasim me vjedhjen e madhe prej 600 milionë dollarësh që goditi platformën Poly Network të bazuar në blockchain. Kjo histori mori një kthesë të çuditshme kur hakeri i ktheu të gjitha fondet.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!