×
 • Lajme
 • Botë / Akuzat për krime lufte

  Holanda ndalon shitjen e pjesëve të F-35 për Izraelin

  Reporteri
  12 Shkurt 2024 | 15:32

  Gjykata holandeze ka urdhëruar qeverinë që të bllokojnë shitjen e pjesëve për aeroplanët F-35 për Izraelin për shkak të shqetësimeve se po përdoren për të shkelur ligjet ndërkombëtare. 

   Gjykata ka mbajtur anën e grupeve për të drejtat e njeriut, të cilat kanë argumentuar se pjesët e ofruara nga ushtria holandeze po ndihmojnë në shkeljen e ligjeve nga Izraeli në Gaza. 

   Izraeli ka mohuar se ka kryer krime të luftës në Gaza. Deri më tani në Gaza janë vrarë më shumë se 28 mijë palestinezë.  

   “Është e pamohueshme se ka rrezik të qartë se pjesët  e eksportuara të F-35 janë përdorur për të shkelur ligjet ndërkombëtare”, thuhej në vendimin e Gjykatës së Apelit në Hagë.  

   Qeveria holandeze është e detyruar që t’i përmbahet urdhrit brenda shtatë ditësh. 

   Pjesët e aeroplanëve amerikanë F-35 ruhen në depot në Holandë dhe pastaj transferohen te shtetet tjera, përfshirë Izraelin.  

   

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!