×
 • Lajme
 • Botë

  Ish-shefi i Bankës Evropiane po hetohet për korrupsion dhe shpërdorim

  Reporteri
  24 Qershor 2024 | 19:36

  Werner Hoyer, ish-president i Bankës Evropiane të Investimeve, ka konfirmuar të hënën se është nën hetime nga prokurori publik i BE-së për korrupsion dhe keqpërdorim të fondeve, akuza të cilat ai i ka cilësuar si “pa baza dhe të pamotivuara”.

  Hoyer ka thënë se do të bashkëpunojë plotësisht me hetimin nga Zyra e Prokurorit Publik Evropian (EPPO), i cili lidhet me kompensimin e paguar për një ish-punonjës të BEI-së, ka raportuar Euronews.

  “Akuza kundër meje është plotësisht absurde dhe pa baza,” tha Hoyer në një deklaratë të dërguar me email.

  “Tani pres që ato të hetohen dhe të sqarohen plotësisht dhe kërkoj nga BEI të bashkëpunojë plotësisht me EPPO. Po ashtu, unë po bashkëpunoj plotësisht me EPPO dhe kërkoj një sqarim të plotë të fakteve nga ana e tyre.”

  Deklarata, e dërguar përmes avokatit të tij, thotë se hetimi lidhet me një marrëveshje punësore të nënshkruar nga Hoyer gjatë kohës kur ishte President, por pa ndonjë rol në negociata.

  “Kërkesat ligjore për të nisur një hetim penal nga EPPO janë shumë të ulëta,” tha avokati i tij, Nikolaos Gazeas, duke shtuar se ishte “jo e pazakontë në terma ligjorë” që një nënshkrues të bëhet subjekt hetimi.

  Ish-zëvendësministri i jashtëm gjerman u tërhoq nga drejtimi i BEI-së në fund të vitit 2023 pas dy mandateve prej gjashtë vjetësh, dhe e zëvendësoi nga Nadia Calviño e Spanjës.

  Një përfaqësues i BEI-së i tha Euronews se “nuk mund të komentojë hetimet e jashtme në vazhdimësi”, por do të bashkëpunojë me prokurorët në përputhje me praktikat e zakonshme.

  BEI ka hequr imunitetin e dy ish-punonjësve të përmendur, duke lejuar qasjen e prokurorëve në ambientet dhe regjistrat, sipas një deklarate të EPPO-së të publikuar sot.

  Kërkesa është bërë si pjesë e një hetimi të vazhdueshëm që përfshin dy individë të dyshuar për korrupsion dhe abuzim me ndikim, si dhe keqpërdorim të fondeve të BE-së, tha EPPO, duke shtuar se të dyshuarit janë të pafajshëm deri sa të provohet të kundërta.

  EPPO u lancua në vitin 2021 për të hetuar çështje si mashtrimi me subvencione bujqësore, por ka treguar interes edhe për akuza mbi kontratat e nënshkruara mes Komisionit Evropian dhe prodhuesit të vaksinave Pfizer.

  BEI është një institucion i BE-së me një kapital prej 250 miliardë eurosh, i mbështetur nga ministritë e financave të bllokut, me fokus në fusha prioritare si ndryshimet klimatike dhe rindërtimi i Ukrainës, tha Calviño për Euronews në shkurt.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!