×
 • Lajme
 • Botë

  Izraelit i kërkohet të mos i kundërpërgjigjet Iranit

  Reporteri
  15 Prill 2024 | 17:23
  Objects are seen in the sky above Jerusalem after Iran launched drones and missiles towards Israel, in Jerusalem April 14, 2024. Foto: REUTERS/Ronen Zvulun

  Kryeministri britanik, Rishi Sunak në një fjalim në Parlament, i ka bërë thirrje Izraelit që të përmbahet dhe të mos i kundërpërgjigjet sulmit të Iranit, raporton BBC.

  Teherani ka lansuar më shumë se 300 raketa dhe dronë në shenjë hakmarrjeje për bombardimin e konsullatës në Siri.

  Mbretëria e Bashkuar, SHBA-ja, Franca dhe Jordania, i ndihmuan Izraelit në shkatërrimin e këtyre raketave dhe dronëve.

  Sunak ka thënë se Irani ka shfaqur ngjyrat e tij të vërteta dhe se Britania do të bashkëpunojë me aleatët për të depërshkallzuar situatën.

  Sunak ka insistuar se qeveria e tij është e përqendruar në arritjen e armëpushimit në Gaza.

  Kabineti qeveritar i Izraelit dhe liderët opozitarë do të takohen në Tel Aviv për të vendosur nëse duhet kundërpërgjigjur ndaj Iranit.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!