×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoti: Kurti e ka humbur fokusin në dialog, prandaj Blinken i çoi letër

  Reporteri
  14 Janar 2022 | 11:31

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mori mbrëmë letër nga SHBA-ja.

  Përmes një letre të gjatë Sekretari i shtetit i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Antony J.Blinken, ku pati një mori kërkesash, por që fokusi kryesor ishte të arrihet një marrëveshje sa më e shpejt në mes Kosovë-Serbi, sepse siç thekson ai kjo marrëveshje është vonuar.

  Kjo letër sipas ish-kryeministrit të Kosovës, dhe deputetit aktual të LDK-së, Avdullah Hotit ka qenë e pritshme.

  Blinken i shkruan Kurtit: Jemi të gatshëm ta ndihmojmë Kosovën për t’i arritur qëllimet e përbashkëta

  Ai në një prononcim për Periskopin tha se dialogu ka dalë nga binarët, dhe se kryeministri në fjalë ka humbur fokusin në këtë drejtim.

  “Kjo letër ka qenë e pritshme, sepse dialogu ka dalë nga binarët. Fokusi i dialogut ka humbur. Në qeverinë e kaluar, është dialoguar për marrëveshja finale për njohje reciproke dhe normalizim të marrëdhënieve. Ndërsa sot dialogohet për çështje teknike, që sigurisht se duhet të adresohen por jo të bëhen qëllim i dialogut”, tha Hoti.

  Hoti ka theksuar se është nevojshme koordinimi i ngushtë me SHBA’në sepse siç thotë ai ky raport i ka munguar Kosovës tash e një kohë, andaj edhe ka ardhur letra për kryeministrin Kurti.

  “Është me rëndësi që tani ka vëmendje të plotë të SHBA-së për këtë proces. Kosova duhet të koordinohet ngushtë me SHBA-në, e cila gjë duke se ka munguar që si rrjedhim ka quar tek letra”, tha Hoti.

  Amerika ka kërkuar edhe marrëveshje për rrymën në veri, zbatimin e vendimit për Manastirin, dhe krejt në fund ia qartësoi Kurtit se duhet të punojë ngushtë me ambasadorin Jeffrey Hovenier.

   

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!