Ky do jetë moti për të hënën dhe të martën

Edhe dita e hënë do të mbetet me kushte të njëjta meteorologjike, pra do jetë e nxehtë si vikendi i kësaj jave.


Por nga e marta moti do të pësoi ndryshime, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, trasnmeton Reporteri.net.

Përveç diellit, motin do ta karakterizojnë edhe vranësirat e dendura dhe të paqëndrueshme, ku vende-vende do të shoqërohen me riga lokale të shiut, kurse në perëndim në viset malore me lartësi mbidetare mbi 1500m reshjet e shiut do të shoqërohen edhe me fjolla të lehta bore, por që sasia e përgjithshme e reshjeve nuk parashihet të jetë e lartë.

Kështu që vendi do të vazhdojë të mbetet me deficit të reshjeve.
Temperaturat minimale gjatë këtyre pesë ditëve të parashikimit, parashihen të lëvizin ndërmjet -2 deri 5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 10-21gradë Celsius.

Shtypja atmosferike mbetet rreth vlerave të normales, por të martën do të pësojë rënie edhe nën vlerat e normales. Do të fryjë erë kryesisht nga veriperëndimi me shpejtësi 1-11m/s. /Reporteri.net/.