×
 • Lajme
 • Lajme / DPT te Fidani

  Nagavci: Sivjet librat po shiten më lirë se që i janë shitur MASHT’it vjet – e njëjta Abetare në Shqipëri shitet 7.50 euro, në Kosovë 10.97

  Reporteri
  07 Shtator 2023 | 23:30

  Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, ka folur lidhur me anulimin e tenderit për furnizim me libra.

  Ajo ka përmendur shumën e parave që është shpenzuar ndër vite për tenderët për furnizim me tekste shkollore. Sipas Nagavcit, librat sivjet po shiten më lirë sesa që i janë shitur vitin e kaluar MASHT, shkruan Gazeta Online Reporteri.net.

  “Në vitin 2008, shuma e shpenzuar për tekste ka qenë mbi 2 milionë euro, vetëm një vit më pas ka qenë mbi 9 milionë, ndërkaq vitin e kaluar kanë qenë mbi 16 milionë. Ka pas rritje të cmimeve sidomos në vitin e fundit pas luftës në Ukrainë e pandemisë”, ka deklaruar Nagavci në DPT te Fidani.

  Nagavci ka marrë disa shembuj të çmimeve me të cilat i kanë shitur librat ndër vite, e që thotë se rritja e çmimeve s’është reale.

  “Nëse flasim për krahasim, ne kemi pas rast një shtëpi botuese për librin matemrika e klasës së tretë në vitin 2021 e ka shitur 3 euro, ndërsa në vitin 2022 e njëjta shtëpi botuese e ka shitur 12 euro., Kjo nuk është rritje reale. Pastaj në vitin 2022 librin e matematikës së klasës së 4, njëra shtëpi botuese e ka shitur 17.50 euro, njëra 9 euro e 45 e tjetra 9 euro. 17.50, një shtëpi e ka shitur Fizikën e klasës së 9, 18.36 centë, ndërsa sivjet e njëjta shtëpi botuese sivjet e ka publiku në faqe zyrtare çmimin 7 euro”, ka thënë Nagavci.

  Ajo ka krahasuar edhe çmimet e librave me Shqipërinë. Sipas Nagavcit, e njëjta Abetare, nga e njëjta shtëpi botuese, në Shqipëri shitet 7 euro e 50 centë me fletoren e punës, derisa në Kosovë

  “Psh për referencë është mareë abetarja. Libri i abetares, e njëjta abetare që në Shqipëri shitet në vlerën 5 euro abetarja dhe 2.50 libra e punës, pra të dyja bashkë 7 e 50 centë. Në Kosovë shitet 10.97 e njëjta libër, nga e njëjta shtëpi botuese”, ka thënë Nagavci.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!