Para 13 vitesh pushoi zemra e kasapit të Ballkanit

13 vjet më parë teksa gjykohej në Hagë vdiq në qelinë e tij, njeriu më i urryer në Ballkan, serbi Slobodan Milloshevic.

Siç thuhet në raportet zyrtare, Milloshevic vdiq më 11 mars nga një sulm në zemër, shkruan Reporteri.net.

Milloshevic u cilësua si një prej njerëzve më të urryeshëm në botë, pasi gjatë pushtetit të tij shkaktoi disa luftëra dhe dhjetëra masakra në Kosovë e Bosnjë.

Sidoqoftë, ndonëse dukej e pabesueshme, presidenti aktual serb e kishte glorifikuar figurën e kasapit të Ballkanit.

Ndryshe, Milloshevic kishte qenë në pushtet deri në vitin 2000, dhe e humbi atë pasi e mboshti Vojslav Koshtunica, pak kohë pas luftës së Kosovës./Reporteri.net.