Serbët në Jerusalem brohorasin: “Oj Kosovë, oj toka ime”

Serbian orthodox pilgrims carry crosses during a Good Friday procession in Jerusalem, Friday, April 26, 2019. (AP Photo/Mahmoud Illean)

Një numër i madh besimtarësh serbë vizituan edhe këtë vit Tokën e Shenjtë në Jerusalem për të shënuar festën e Pashkëve.


Pamje të shumta të bëra përpara Kishës së Varrit të Shenjtë u publikuan në rrjetet sociale. Në pamje shihen një grup i madh pelegrinësh serbë secili me kryq nëpër rrugën ku besohet se ka ecur Jezu Krishti. Ata gjatë rrugës mund të dëgjohen duke kënduar “Oj Kosovë, toka ime e dashur”, transmeton Reporteri.net.

Çdo Pashkë, mijëra të krishterë nga e gjithë bota mbërrijnë në Jerusalem. Atyre u bashkohet një komunitet i vogël palestinez për të kujtuar vdekjen dhe ringjalljen e Jezu Krishtit. /Reporteri.net

Shihni pamjet:

Грмело је данас Јерусалимом "Ој Косово, Косово"… ❤️????☦️

Gepostet von Saša Petrović am Freitag, 26. April 2019