Thaçi pas takimit me Mogherinin: Presim lajme të mira rreth heqjes së vizave

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi është deklaruar para mediave pas daljes nga takimi që pati me Shefen e Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini.


Thaçi tha se ky takim ka qenë mjaft i mirë ku edhe diskutuar për angazhimet e Kosovës përballë Bashkimit Evropian, shkruan Reporteri.net

Ai tutje shtoi që Bashkimi Evropian nuk mund ta luaj rolin e tij për shakak se nuk ka unitet mes vete dhe mundësia për përparim është e vogel.

I pyetur nga gazetarët për takimet me Mogherinin dhe Ambasadorin Amerikan, Thaçi ka thënë që këto takime janë në vazhdën e konsultimeve me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

”Kas pas skeptik sa i përket dialogut dhe mendoj se sot është dita që Merkel të bindë Vuçiq për njohje të Kosovës, gjithashtu edhe pesë vendet e tjera.Ne kishim takim edhe me zonjën Mogherini dhe ishte takim i mirë gjithashtu takimi me ambasadorin e ShBA-së është në vazhdën e konsultimeve të mija si president dhe delegacionit të Kosovës. Roli i ShBA-së ka qenë , është dhe do të mbetet i pazëvendësueshëm”, ka thënë Thaçi.

Ai shtoi tutje se negociata nuk mund të ketë pa ShBA-të, por që Kosova është e gatshme për dialog të pakushtëzuar dhe asnjë mënyrë me kushtëzime.

Thaçi tha se presim nga Kancelarja Merkel që ta bind Vuqiçin dhe pesë vendet e Bashkimit Evropian që ta njohin Kosovën si shtet si dhe liberalizimin e  vizave.

”Presim nga takimi mbështetje përpara, Liberalizim. Kancelarja ta bind Vuqiçin që ta njeh Republikën e Kosovës’’. /Reporteri.net/