Vuçiq flet pas takimit me Mogherinin, tregon nëse është optimist për vazhdimin e dialogut

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se sot në Berlin ka takuar përfaqësuesein e Lartë të BE Federica Mogerini dhe me të kanë rënë dakord për rëndësinë e vazhdimit të dialogut.


Ai tha se ka kërkuar shfuqizimin e taksës, dhe pas kësaj që të nesërmen janë të gatshëm të vazhdojnë dialogun me Kosovën, por nëse nuk ndodhë heqja e taksës, dialogu nuk do të vazhdojë, por kjo nuk është në dart e tij, përcjell reporteri.net.

Vuçiq ka thënë se nuk është i interesuar të bëjë cirk politik, dhe nuk dëshiron konflikt por ruajtje të stabilitetit dhe paqes dhe fillimin e zgjidhjes së problemeve.

Ai ka thënë se nuk ka pritje të mëdha nga ky samit dhe nuk është optimist. /reporteri.net